Lenovo Slim Travel Dock WW
Part# 4X11N40212-02
EAN:0195892095453
Lenovo - Docking station - USB-C - HDMI
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo - docking station - USB-C - HDMI |
| Manufacturer Warranty | 3-year warranty |
| Dimensions (WxDxH) | 14 cm x 5.5 cm x 1.08 cm |
| Weight | 108 g |
| Product Type | Docking station |
| Colour | Eclipse black |
| Docking Interface | USB-C |
| Video Interfaces | HDMI |
General features
| Product Type | Docking station |
| Width | 14 cm |
| Depth | 5.5 cm |
| Height | 1.08 cm |
| Weight | 108 g |
| Enclosure Colour | Eclipse black |
Porte
| Interfaces | 1 x display / video - HDMI - 19 pin HDMI Type A ¦ 2 x USB 2.0 - 4 pin USB Type A ¦ 2 x USB-C 3.1 Gen 2 - 24 pin USB-C |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
Compliance
| Cables Included | 1 x USB-C cable |
| Features | 65W power delivery |
| Compliant Standards | CB, FCC, ICES, RCM, VCCI, BSMI, Ukraine, EAC, KC |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
Resolution
| Max Resolution Details | 3840 x 2160 - 60 Hz (HDMI) |
Requirements
| OS Required | Windows 10, Google Chrome OS, Apple MacOS, Linux |
Shipping dimensions
| Shipping Width | 18 cm |
| Shipping Depth | 9.2 cm |
| Shipping Height | 2.8 cm |
| Shipping Weight | 191 g |
Specifications
Discover the Lenovo port expansion solution, designed to enhance your productivity and connectivity. This docking station, featuring an array of ports including HDMI for display/video and USB 2.0 and USB-C 3.1 Gen 2 for high-speed data transfer, caters to all your connectivity needs. With support for 4K resolution at a 60 Hz refresh rate, it delivers stunning visuals for your presentations and media. The 65 W power delivery ensures your devices stay charged throughout the day, while compliance with international standards such as BSMI, FCC, and more, ensures reliability and safety. Whether you"re working from home or in the office, this docking station is the perfect addition to your setup, providing the connections you need to stay productive.
- Versatile connectivity
Equipped with a variety of connectors including 19-pin HDMI Type-A, 4-pin USB Type-A, and 24-pin USB-C, this docking station offers comprehensive connectivity options for a wide range of devices. - High-resolution support
Supports high-definition video output with a maximum resolution of 3840 x 2160 through HDMI, complemented by a 60 Hz refresh rate for smooth and clear visuals. - Efficient power delivery
Features 65 W power delivery to charge your devices efficiently, ensuring your workstation remains powered up and ready to go. - Wide temperature range
Operates effectively within a broad temperature range from 0°C to 35°C, suitable for various working environments.