ThinkVision T27q-20-LED/QHD/ 68.6 cm-27" Monitor
Part# 61EDGAT2EU
EAN:0193638970255
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo ThinkVision T27q-20 - LED monitor - QHD - 27" |
| Manufacturer Warranty | 3-year warranty |
| Features | USB 3.2 Gen 1 hub |
| Weight | 7.44 kg |
| Localisation | English / Europe |
| Device Type | LED-backlit LCD monitor - 27" |
| Compliant Standards | CCC, RoHS, TUV Rheinland Eye Comfort Certification, China Energy standard Tier 1 |
| Colour Support | 16.7 million colours |
| Response Time | 4 ms (extreme), 6 ms (typical) |
| Colour | Raven black |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Energy Class | Class E |
| Voltage | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Native Resolution | QHD 2560 x 1440 at 60 Hz |
| Environmental Standards | TCO Certified Edge Displays, TCO Certified Displays 9, ENERGY STAR Qualified EPEAT Gold |
| Designed For | ThinkPad P15 Gen 2 20YQ |
| Pixel Pitch | 0.2331 mm |
| Brightness | 350 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000:1 / 3000000:1 (dynamic) |
| Input Connectors | HDMI, DisplayPort |
| Display Position Adjustments | Height, pivot (rotation), swivel, tilt |
| Panel Type | IPS |
| Screen Coating | Anti-glare |
| Power Consumption (On mode) | 21.2 W |
| Dimensions (WxDxH) - with stand | 20.8 cm x 61.4 cm x 42.94 cm |
| Dimensions (WxDxH) - with stand (highest position) | 20.8 cm x 61.4 cm x 56.44 cm |
| Colour Gamut | 99% sRGB |
| Energy Label QR Code URL | Https://eprel.ec.europa.eu/qr/297933 |
General features
| Features | 2 mm bezel (side) |
| Weight | 7.44 kg |
| Display Type | LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix |
| Diagonal Size | 27" |
| Viewable Size | 27" |
| Built-in Devices | USB 3.2 Gen 1 hub |
| Colour | Raven black |
| Colour Support | 16.7 million colours |
| Response Time | 4 ms (extreme), 6 ms (typical) |
| Brightness | 350 cd/m² |
| Pixel Pitch | 0.2331 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 20.8 cm x 61.4 cm x 56.44 cm - with stand (highest position) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Energy Class | Class E |
| Native Resolution | QHD 2560 x 1440 at 60 Hz |
| Colour Gamut | 99% sRGB |
| Contrast Ratio | 1000:1 / 3000000:1 (dynamic) |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Vertical Viewing Angle | 178 |
| Panel Type | IPS |
| Screen Coating | Anti-glare |
| Backlight Technology | WLED |
| Vertical Refresh Rate | 60 Hz |
| Pixel Per Inch | 109 |
| Bezel Type | Flat front |
| Energy Label QR Code URL | Https://eprel.ec.europa.eu/qr/297933 |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
Compliance
| Features | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Compliant Standards | CCC, RoHS, TUV Rheinland Eye Comfort Certification, China Energy standard Tier 1 |
| Localisation | English / Europe |
| Cables Included | 1 x DisplayPort cable ¦ 1 x USB-B to USB-A cable |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
Power
| Voltage Required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption Operational | 23 Watt |
| Input Voltage | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption Sleep | 0.5 watt |
| Power Consumption (On mode) | 21.2 W |
| Power Consumption Stand by | 0.5 Watt |
| Power Consumption (Off Mode) | 0.3 watt |
| Power Consumption (Max) | 65 watt |
| Power Consumption (Typical) | 23 watt |
| Power Consumption SDR (On mode) | 21.2 kWh/1000h |
Software
| OS Required | Microsoft Windows 7, Windows 10, Windows 11 |
Interfaccia
| Interfaces | HDMI ¦ DisplayPort 1.2 ¦ 3 x USB 3.2 Gen 1 ¦ USB 3.2 Gen 1 (BC 1.2) ¦ USB 3.2 Gen 1 (Type B) ¦ USB 3.1 Gen 1 upstream (Type B) |
Physical dimensions
| Dimensions & Weight Details | With stand (highest position) - width: 20.8 cm - depth: 61.4 cm - height: 56.44 cm - weight: 7.44 kg ¦ With stand (lowest position) - width: 20.8 cm - depth: 61.4 cm - height: 42.94 cm - weight: 7.44 kg ¦ Without stand - width: 4.67 cm - depth: 61.4 cm - height: 36.91 cm - weight: 4.93 kg |
Shipping dimensions
| Shipping Width | 48 cm |
| Shipping Depth | 69.4 cm |
| Shipping Height | 16.3 cm |
| Shipping Weight | 9.59 kg |
Compatible with
| Designed For | Lenovo ThinkPad P15 Gen 2 20YQ |
Regolazioni
| Rotation Angle | -90/+90 |
| Tilt Angle | -5/+35 |
| Height Adjustment | 135 mm |
| Swivel Angle | 90 |
| Display Position Adjustments | Height, pivot (rotation), swivel, tilt |
| VESA Mounting Interface | 100 x 100 mm |
Certificates
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR Version | 8.0 |
| TCO Certified | TCO Certified Edge Displays, TCO Certified Displays 9 |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Specifications
Crisp, colorful Lenovo ThinkVision monitors improve productivity, unleash creativity and limit eye strain - and they do it with all style, and some of the simplest and cleanest cable and connectivity options in the industry.
- High-resolution display
The Lenovo ThinkVision T27q-20 features a native resolution of 2560 x 1440 with a pixel density of 109 PPI, ensuring that images and text are sharp and clear, enhancing productivity and viewing pleasure. - Ergonomic design
This monitor supports various adjustments including height, tilt, pivot, and swivel, providing users with the flexibility to set up their workspace comfortably, reducing strain during long working hours. - Comprehensive connectivity options
Equipped with HDMI and DisplayPort inputs, along with a built-in USB 3.1 Gen 1 hub, the monitor allows for seamless connection of peripherals while keeping the workspace organized. - Energy-efficient operation
With an ENERGY STAR certification, the monitor consumes only 21.2 W in on mode and 0.5 W in sleep mode, making it a sustainable choice for environmentally conscious users. - Wide color support
Supporting 16.7 million colors and covering 99% of the sRGB color gamut, the display offers vibrant and lifelike color reproduction, perfect for design and multimedia applications.