ThinkVision T27hv-30 - 27" QHD HDMI, DP, USB
Part# 63D6UAT3UK-02
EAN:0196801781887
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo ThinkVision T27hv-30 - LED monitor - QHD - 27" |
| Manufacturer Warranty | 3-year warranty |
| Features | Microphone, USB 3.2 Gen 1 hub |
| Weight | 7.9 kg |
| Localisation | English / United Kingdom |
| Device Type | LED-backlit LCD monitor - 27" |
| Compliant Standards | CCC, TUV Rheinland Flicker Free Certification, TUV Rheinland Eye Comfort Certification, RoHS 2011/65/EC, TUV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution), TÜV Rheinland Full Care Display 2.0 Certification |
| Colour Support | 16.7 million colours |
| Response Time | 4 ms (extreme), 6 ms (normal) |
| Colour | Raven black |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Voltage | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Native Resolution | QHD 2560 x 1440 |
| Environmental Standards | TCO Certified Edge Displays, TCO Certified Displays 9, ENERGY STAR Qualified EPEAT Gold |
| Pixel Pitch | 0.233 mm |
| Brightness | 300 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000:1 / 3000000:1 (dynamic) |
| Input Connectors | HDMI, DisplayPort, USB-C |
| Display Position Adjustments | Height, pivot (rotation), swivel, tilt |
| Panel Type | IPS |
| Screen Coating | Anti-glare |
| Dimensions (WxDxH) - with stand (highest position) | 61.38 cm x 20.47 cm x 58.46 cm |
| Built-in Webcam | 5 Megapixel - 2592 x 1944 |
| Colour Gamut | 99% sRGB |
| Built-in Ethernet | Yes |
General features
| Display Type | LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix |
| Diagonal Size | 27" |
| Built-in Devices | USB 3.2 Gen 1 hub |
| Panel Type | IPS |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Native Resolution | QHD 2560 x 1440 |
| Pixel Pitch | 0.233 mm |
| Pixel Per Inch | 109 |
| Brightness | 300 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000:1 / 3000000:1 (dynamic) |
| Colour Support | 16.7 million colours |
| Colour Gamut | 99% sRGB |
| Response Time | 4 ms (extreme), 6 ms (normal) |
| Vertical Refresh Rate | 75 Hz |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Vertical Viewing Angle | 178 |
| Screen Coating | Anti-glare |
| Backlight Technology | WLED |
| Features | 8-bit Colour Depth, 3-side NearEdgeless |
| Colour | Raven black |
| Dimensions (WxDxH) | 61.38 cm x 20.47 cm x 58.46 cm - with stand (highest position) |
| Weight | 7.9 kg |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
Compliance
| Features | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Cables Included | 1 x USB-C cable - 1.8 m |
| Compliant Standards | CCC, TUV Rheinland Flicker Free Certification, TUV Rheinland Eye Comfort Certification, RoHS 2011/65/EC, TUV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution), TÜV Rheinland Full Care Display 2.0 Certification |
| Localisation | English / United Kingdom |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
Power
| Input Voltage | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption (Typical) | 30 Watt |
| Power Consumption (Max) | 168.5 Watt |
| Power Consumption Sleep | 0.5 Watt |
| Power Consumption (Off Mode) | 0.3 Watt |
Software
| Included Software | Lenovo ThinkColour |
| OS Required | Windows 10, Windows 11 |
Speakers
| Type | Speakers - stereo |
| Output Power / Channel | 5 Watt |
Interfaccia
| Interfaces | HDMI ¦ DisplayPort 1.4 ¦ DisplayPort output ¦ USB-C 3.2 Gen 1 upstream/DisplayPort 1.4 Alt Mode (power up to 90W) ¦ 4 x USB 3.2 Gen 1 downstream ¦ LAN (RJ-45) ¦ Headphone/microphone combo jack |
Physical dimensions
| Dimensions & Weight Details | Without stand - width: 61.38 cm - depth: 5.39 cm - height: 40.48 cm - weight: 5.7 kg ¦ With stand (highest position) - width: 61.38 cm - depth: 20.47 cm - height: 58.46 cm - weight: 7.9 kg ¦ With stand (lowest position) - width: 61.38 cm - depth: 20.47 cm - height: 42.95 cm - weight: 7.9 kg |
Shipping dimensions
| Shipping Width | 72 cm |
| Shipping Depth | 16 cm |
| Shipping Height | 51 cm |
| Shipping Weight | 10.9 kg |
Keyboard
| Type | Microphone |
Regolazioni
| Display Position Adjustments | Height, pivot (rotation), swivel, tilt |
| Tilt Angle | -5/+23.5 |
| Swivel Angle | 90 |
| Rotation Angle | 180 |
| Height Adjustment | 155 mm |
| VESA Mounting Interface | 100 x 100 mm |
Certificates
| TCO Certified | TCO Certified Edge Displays, TCO Certified Displays 9 |
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Specifications
Looking for a monitor that delivers absolutely clear audio and stunning visuals? The ThinkVision T27hv-30 Monitor may be the answer for you! VoIP functionality makes remote collaboration on this monitor is a breeze. This large size, coupled with the wider viewing angles of the In-Plane Switching panel ensures that your team doesn"t have to huddle too close to get a clear view of your display. The monitor"s QHD resolution lets you view all your work-related documents and meetings with unparalleled clarity! While the two in-built 5W speakers and VoIP functionality ensure that you"re able to hear your colleagues clearly during meetings, the two noise-cancellation microphones ensure that you are heard clearly too! If you need additional room for multitasking, the DP Out port allows you to daisy chain an additional monitor, doubling the available screen size! The ThinkVision T27hv-30 Monitor"s Windows Hello Facial Recognition feature makes logging into work a breeze, while the 5MP camera ensures that you always look sharp and crystal clear. If you use several accessories and external storage devices, the availability of four USB 3.2 Type-A ports ensures you always have options. Connect your laptop to the monitor with a single cable, while using the monitor"s RJ45 port and DP-out port for connecting to the Internet and to additional monitors. The LTPS (Lift, Stand, Pivot, Swivel) stand allows you to adjust the monitor till it perfectly fits your preferred ergonomic position, while the Natural Low Blue Light technology protects your eyes from harmful blue light without any color distortion. Lenovo"s integrated smart sensor works mindfully to elevate your user experience by alerting you if you"re sitting too close, reminding you to get up and take a walk frequently, and turning off the screen when you leave. If getting work done is your priority, then the ThinkVision T27hv-30 Monitor will help you get it done sensibly.
- Puts your meetings in focus
With the ThinkVision T27hv-30 Monitor"s dedicated Teams button, getting to meetings has never been easier. The in-built dual 5W speakers produce clear stereo sound so that you never miss a word of what"s said in any meeting, while the two ENC microphones ensure that you sound perfectly clear! Additionally, the 5MP camera ensures that you look sharp in all your video meetings. - Gets you to work quickly
Ultra-fast login is possible on the ThinkVision T27hv-30 Monitor, using the IR+RGB camera which supports the Windows Hello Facial Recognition feature. The conveniently placed hook switch, volume control, and mute button ensure that changing the monitor"s settings is extremely easy. Using the Ethernet and USB-C input, you can connect the monitor to the display with a single cable! - Makes you comfortable
The introduction of the smart sensor allows the ThinkVision T27hv-30 to really elevate your user experience and even care for your health. The monitor can alert you when you"ve been sitting for a long and when you"re sitting way too close to the screen. Additionally, it can even turn off the monitor when it senses that you"re away, granting you some more privacy.