ThinkVision S25e-30 - 24,5" Monitor - HDMI
Part# 63E0KAT4EU-02
EAN:0196803038231
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo ThinkVision S25e-30 - LED monitor - Full HD (1080p) - 25" |
| Manufacturer Warranty | 3-year warranty |
| Weight | 4.1 kg |
| Localisation | English / Europe |
| Device Type | LED-backlit LCD monitor - 25" |
| Compliant Standards | CCC, RoHS, RoHS 2011/65/EU, TUV Rheinland Eye Comfort Certification, China Energy standard Tier 1, TUV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution), Eyesafe Certification |
| Colour Support | 16.7 million colours |
| Response Time | 4 ms (extreme), 6 ms (typical) |
| Colour | Storm grey |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Energy Class | Class E |
| Voltage | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Native Resolution | Full HD (1080p) 1920 x 1080 at 75 Hz |
| Environmental Standards | TCO Certified Edge Displays, TCO Certified Displays 9, ENERGY STAR Qualified EPEAT Silver |
| Pixel Pitch | 0.28 mm |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Contrast Ratio | 3000:1 / 3000000:1 (dynamic) |
| Input Connectors | HDMI, VGA |
| Display Position Adjustments | Tilt |
| Panel Type | VA |
| Screen Coating | Anti-glare |
| Dimensions (WxDxH) - with stand | 55.72 cm x 18.3 cm x 44.18 cm |
| Dimensions (WxDxH) - with stand (highest position) | 55.72 cm x 18.3 cm x 44.18 cm |
| Colour Gamut | 99% sRGB |
| Energy Label QR Code URL | Https://eprel.ec.europa.eu/qr/1380714 |
General features
| Display Type | LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix |
| Energy Label QR Code URL | Https://eprel.ec.europa.eu/qr/1380714 |
| Energy Class | Class E |
| Diagonal Size | 25" |
| Viewable Size | 24.5" |
| Panel Type | VA |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Native Resolution | Full HD (1080p) 1920 x 1080 at 75 Hz |
| Pixel Pitch | 0.28 mm |
| Pixel Per Inch | 90 |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Contrast Ratio | 3000:1 / 3000000:1 (dynamic) |
| Colour Support | 16.7 million colours |
| Colour Gamut | 99% sRGB |
| Response Time | 4 ms (extreme), 6 ms (typical) |
| Vertical Refresh Rate | 75 Hz |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Vertical Viewing Angle | 178 |
| Screen Coating | Anti-glare |
| Backlight Technology | WLED |
| Features | 3-side NearEdgeless, 2 mm bezel (side) |
| Colour | Storm grey |
| Dimensions (WxDxH) | 55.72 cm x 18.3 cm x 44.18 cm - with stand (highest position) |
| Weight | 4.1 kg |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
Compliance
| Features | Security lock slot (cable lock sold separately), Tiny support, Nano support |
| Cables Included | 1 x HDMI cable |
| Compliant Standards | CCC, RoHS, RoHS 2011/65/EU, TUV Rheinland Eye Comfort Certification, China Energy standard Tier 1, TUV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution), Eyesafe Certification |
| Localisation | English / Europe |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
Power
| Input Voltage | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption SDR (On mode) | 17 kWh/1000h |
| Power Consumption (Typical) | 17.5 Watt |
| Power Consumption (Max) | 24 Watt |
| Power Consumption Sleep | 0.5 Watt |
| Power Consumption (Off Mode) | 0.3 Watt |
Software
| Included Software | Lenovo ThinkColour |
| OS Required | Windows 10, Windows 11 |
Interfaccia
| Interfaces | HDMI ¦ VGA ¦ Audio line-out |
Physical dimensions
| Dimensions & Weight Details | With stand (highest position) - width: 55.72 cm - depth: 18.3 cm - height: 44.18 cm - weight: 4.1 kg ¦ With stand (lowest position) - width: 55.72 cm - depth: 18.3 cm - height: 44.18 cm - weight: 4.1 kg ¦ Without stand - width: 55.72 cm - depth: 4.65 cm - height: 33.48 cm - weight: 3.2 kg |
Shipping dimensions
| Shipping Width | 64.8 cm |
| Shipping Depth | 13.5 cm |
| Shipping Height | 41.4 cm |
| Shipping Weight | 6.4 kg |
Regolazioni
| Display Position Adjustments | Tilt |
| Tilt Angle | -5/+22 |
| VESA Mounting Interface | 100 mm |
Certificates
| TCO Certified | TCO Certified Edge Displays, TCO Certified Displays 9 |
| EPEAT Compliant | EPEAT Silver |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| ENERGY STAR Version | 8.0 |
Specifications
ThinkVision S25e-30-skærmen har en fantastisk kombination af ydeevne, komfort og værdi, hvilket gør den til det foretrukne valg for SBS.A 24,5" skærme med 1920 x 1080 FHD-opløsning, som giver en knivskarp og klar billedkvalitet. Skærmen har et VA-panel med et 99% sRGB-farveområde, understøttelse af 16,7 millioner farver og 250 nit-lysstyrke, der forbedrer visuelt indhold og videoindhold med livagtige farver.
- Enhanced visual experience
The Lenovo ThinkVision S25e-30 offers a 25-inch display with a 99% sRGB color gamut and 16.7 million colors, ensuring vivid and accurate color reproduction for a stunning visual experience. Its Full HD 1080p resolution and anti-glare screen coating allow for clear, sharp images even in bright lighting conditions. - Ergonomic design
Designed with user comfort in mind, this monitor features a tilt adjustment ranging from -5 to +22 degrees, allowing you to find the perfect viewing angle. The 3-side NearEdgeless design minimizes distractions and maximizes screen real estate, making it ideal for multi-monitor setups. - Seamless connectivity
Equipped with HDMI and VGA interfaces, the Lenovo ThinkVision S25e-30 provides versatile connectivity options. The integrated cable management system keeps your workspace tidy, while the audio line-out port allows for easy connection to external speakers or headphones.