ThinkVision S24i-30 - 23,8'' FHD - Monitor/HDMI
Part# 63DEKAT3EU-02
EAN:0196802904933
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo ThinkVision S24i-30 - LED monitor - Full HD (1080p) - 24" |
| Manufacturer Warranty | 3-year warranty |
| Weight | 3.8 kg |
| Localisation | English / Europe |
| Device Type | LED-backlit LCD monitor - 24" |
| Compliant Standards | RoHS, VOC, TUV Rheinland Eye Comfort Certification, TUV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution), TUV Rheinland Eyesafe 2.0 Display |
| Colour Support | 16.7 million colours |
| Response Time | 4 ms (extreme), 6 ms (typical) |
| Colour | Raven black |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Energy Class | Class E |
| Voltage | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Native Resolution | Full HD (1080p) 1920 x 1080 |
| Environmental Standards | TCO Certified Edge Displays, TCO Certified Displays 9, ENERGY STAR Qualified EPEAT Gold |
| Pixel Pitch | 0.275 mm |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1300:1 / 3000000:1 (dynamic) |
| Display Position Adjustments | Tilt |
| Panel Type | IPS |
| Screen Coating | Anti-glare |
| Dimensions (WxDxH) - with stand (highest position) | 53.94 cm x 18.3 cm x 43.4 cm |
| Colour Gamut | 99% sRGB |
| Energy Label QR Code URL | Https://eprel.ec.europa.eu/qr/1402682 |
General features
| Display Type | LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix |
| Energy Label QR Code URL | Https://eprel.ec.europa.eu/qr/1402682 |
| Energy Class | Class E |
| Diagonal Size | 24" |
| Viewable Size | 23.8" |
| Panel Type | IPS |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Native Resolution | Full HD (1080p) 1920 x 1080 |
| Pixel Pitch | 0.275 mm |
| Pixel Per Inch | 93 |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1300:1 / 3000000:1 (dynamic) |
| Colour Support | 16.7 million colours |
| Colour Gamut | 99% sRGB |
| Response Time | 4 ms (extreme), 6 ms (typical) |
| Vertical Refresh Rate | 100 Hz |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Vertical Viewing Angle | 178 |
| Screen Coating | Anti-glare |
| Backlight Technology | WLED |
| Features | Integrated cable management, 8-bit(6-bit + FRC) Colour Depth, 2 mm bezel (side), Natural Low Blue Light technology |
| Colour | Raven black |
| Dimensions (WxDxH) | 53.94 cm x 18.3 cm x 43.4 cm - with stand (highest position) |
| Weight | 3.8 kg |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
Compliance
| Features | Security lock slot (cable lock sold separately), Tiny support, Nano support |
| Included Accessories | VESA mount |
| Cables Included | 1 x HDMI cable - 1.8 m ¦ 1 x power cable - 1.8 m |
| Compliant Standards | RoHS, VOC, TUV Rheinland Eye Comfort Certification, TUV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution), TUV Rheinland Eyesafe 2.0 Display |
| Localisation | English / Europe |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
Power
| Input Voltage | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption (Typical) | 13.5 Wh |
| Power Consumption (Max) | 20.5 Wh |
| Power Consumption Sleep | 0.5 Watt |
| Power Consumption (Off Mode) | 0.3 Watt |
Software
| OS Required | Windows 10, Windows 11 |
Interfaccia
| Interfaces | HDMI ¦ VGA ¦ Audio line-out |
Physical dimensions
| Dimensions & Weight Details | With stand (lowest position) - width: 53.94 cm - depth: 18.3 cm - height: 43.4 cm - weight: 3.8 kg ¦ With stand (highest position) - width: 53.94 cm - depth: 18.3 cm - height: 43.4 cm - weight: 3.8 kg ¦ Without stand - width: 53.94 cm - depth: 43 cm - height: 32.62 cm - weight: 3 kg |
Regolazioni
| Display Position Adjustments | Tilt |
| Tilt Angle | -5/+22 |
| VESA Mounting Interface | 100 x 100 mm |
Certificates
| TCO Certified | TCO Certified Edge Displays, TCO Certified Displays 9 |
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Specifications
The ThinkVision S24i-30 Monitor is easily the most practical choice to carry out daily office-related tasks. Its 23.8" In-Plane Switching screen displays rich delightful colors and clarity with Full-HD 1 920 x 1 080 resolution. A 99% sRGB color gamut offers you consistent colors and sharper images no matter the viewing angles. Its borderless design affords a distraction-free viewing experience both in a single and multi-system setup. Built-in Natural Low Blue Light technology filters out harmful blue light without affecting the picture quality to support extended screen time while reducing eye strain. A good selection of ports including HDMI, VGA, and audio out ensures easy connections with accessories so that you get all the tools you need for your work. Comfort is part of the package with the monitor"s tilt functionality that allows you to adjust the screen to suit your posture. You can also VESA-mount it to suit your preferred viewing position. The monitor"s stand features a built-in phone rack and cable management clips, to give you a clutter-free desktop and more space. A nifty joystick on the monitor enables you to easily navigate and change the display characteristics as per your preference. But best of all, the ThinkVision S24i-30 is in tune with the TCO 9.0 regulations and comes in green packaging, making it safe for the environment and you.
- Vivid visuals
Experience true-to-life colors with the Lenovo ThinkVision S24i-30"s 99% sRGB color gamut and 16.7 million color support, ensuring vibrant and accurate visuals on a 24-inch Full HD display. - Ergonomic design
Designed with your comfort in mind, the Lenovo ThinkVision S24i-30 offers tilt adjustments ranging from -5 to +22 degrees, allowing you to find the perfect viewing angle for productivity and comfort. - Seamless connectivity
Equipped with HDMI and VGA interfaces, the Lenovo ThinkVision S24i-30 provides versatile connectivity options, making it easy to connect to various devices for an integrated work environment. - Eye comfort technology
Protect your eyes from fatigue with the Lenovo ThinkVision S24i-30"s Natural Low Blue Light technology and anti-glare screen, certified by TUV Rheinland for eye comfort. - Eco-friendly choice
Make an environmentally responsible choice with the ENERGY STAR certified and EPEAT Gold rated Lenovo ThinkVision S24i-30, ensuring energy efficiency and a reduced carbon footprint.