LenovoThinkVision E22-28-Monitor-FHD/HDMI/DP 22''
Part# 62B9MAT4EU-02
EAN:0195477928381
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo ThinkVision E22-28 - LED monitor - Full HD (1080p) - 22" |
| Manufacturer Warranty | 3-year warranty |
| Weight | 3.9 kg |
| Localisation | EMEA |
| Device Type | LED-backlit LCD monitor - 22" |
| Compliant Standards | CCC, RoHS, CEE Tier 1, RoHS 2011/65/EU, DisplayPort 1.2, TUV Rheinland Eye Comfort Certification |
| Colour Support | 16.7 million colours |
| Response Time | 4 ms (extreme), 6 ms (normal) |
| Colour | Raven black |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Energy Class | Class D |
| Voltage | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Native Resolution | Full HD (1080p) 1920 x 1080 at 60 Hz |
| Environmental Standards | TCO Certified Edge Displays, TCO Certified Displays 9, ENERGY STAR Qualified EPEAT Silver |
| Designed For | ThinkPad P15 Gen 2 20YQ |
| Pixel Pitch | 0.248 mm |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000:1 / 3000000:1 (dynamic) |
| Input Connectors | HDMI, VGA, DisplayPort |
| Display Position Adjustments | Height, pivot (rotation), swivel, tilt |
| Panel Type | IPS |
| Screen Coating | Anti-glare |
| Power Consumption (On mode) | 12.8 W |
| Dimensions (WxDxH) - with stand (lowest position) | 50.8 cm x 17.86 cm x 30.61 cm |
| Colour Gamut | 72% NTSC (CIE 1931) |
| Energy Label QR Code URL | Https://eprel.ec.europa.eu/qr/427613 |
General features
| Features | 3-side NearEdgeless |
| Weight | 3.9 kg |
| Display Type | LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix |
| Diagonal Size | 22" |
| Viewable Size | 21.5" |
| Colour | Raven black |
| Colour Support | 16.7 million colours |
| Response Time | 4 ms (extreme), 6 ms (normal) |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Pixel Pitch | 0.248 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 50.8 cm x 17.86 cm x 30.61 cm - with stand (lowest position) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Energy Class | Class D |
| Native Resolution | Full HD (1080p) 1920 x 1080 at 60 Hz |
| Colour Gamut | 72% NTSC (CIE 1931) |
| Contrast Ratio | 1000:1 / 3000000:1 (dynamic) |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Vertical Viewing Angle | 178 |
| Panel Type | IPS |
| Screen Coating | Anti-glare |
| Backlight Technology | WLED |
| Pixel Per Inch | 102 |
| Energy Label QR Code URL | Https://eprel.ec.europa.eu/qr/427613 |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
Compliance
| Features | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Compliant Standards | CCC, RoHS, CEE Tier 1, RoHS 2011/65/EU, DisplayPort 1.2, TUV Rheinland Eye Comfort Certification |
| Localisation | EMEA |
| Cables Included | 1 x HDMI cable - 1.8 m |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
Power
| Input Voltage | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption Sleep | 0.5 Watt |
| Power Consumption (On mode) | 12.8 W |
| Power Consumption (Off Mode) | 0.5 Watt |
| Power Consumption (Typical) | 18 Watt |
| Power Consumption SDR (On mode) | 12.8 kWh/1000h |
Speakers
| Type | Speakers - stereo |
| Output Power / Channel | 1.5 Watt |
Interfaccia
| Interfaces | VGA ¦ HDMI ¦ DisplayPort 1.2 |
Physical dimensions
| Dimensions & Weight Details | With stand (lowest position) - width: 50.8 cm - depth: 17.86 cm - height: 30.61 cm - weight: 3.9 kg ¦ With stand (highest position) - width: 50.8 cm - depth: 17.86 cm - height: 44.34 cm - weight: 3.9 kg ¦ Without stand - width: 50.8 cm - depth: 4.34 cm - height: 30.79 cm - weight: 2.2 kg |
Shipping dimensions
| Shipping Width | 61 cm |
| Shipping Depth | 13.1 cm |
| Shipping Height | 40.5 cm |
| Shipping Weight | 5.4 kg |
Compatible with
| Designed For | Lenovo ThinkPad P15 Gen 2 20YQ |
Regolazioni
| Rotation Angle | 180 |
| Tilt Angle | -5/+22 |
| Height Adjustment | 155 mm |
| Swivel Angle | 720 |
| Display Position Adjustments | Height, pivot (rotation), swivel, tilt |
| VESA Mounting Interface | 100 x 100 mm |
Certificates
| EPEAT Compliant | EPEAT Silver |
| TCO Certified | TCO Certified Edge Displays, TCO Certified Displays 9 |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Specifications
The ThinkVision E22-28 is a user-oriented device, designed with modern workforce requirements in mind. Boost productivity with this 21.5-inch Full HD display with a 4ms response time in extreme mode that delivers clear and accurate visuals, no matter the task. The ports on offer - HDMI, DP, and VGA - allow for versatile connectivity. Most of all, its ergonomically designed stand allows for complete customization in terms of lift, tilt, pivot, and swivel which not only optimizes office space, but also ensures you experience minimal fatigue while on the job.
- Comfortable viewing experience
Get precise visuals in Full HD resolution and wide viewing angles on the ThinkVision E22-28"s 21.5-inch In-Plane Switching Panel. The TÜV Rheinland Eye Comfort certification means that the monitor causes minimum eye fatigue. With 16.7 million color support and a 72% NTSC color gamut, enjoy vivid imagery. - Enhanced connectivity
The ThinkVision E22-28 is not just stylish and ergonomic - it is functional as well. It is compatible with most devices through the HDMI, DP, and VGA ports, enhancing productivity and performance. Online meetings are more efficient and convenient with better quality calls thanks to built-in speakers that come with the monitor. - Efficient use of workspace
A lift range of 155 mm, tilt angles of -5° / 22°, swivel angles of -360° / 360°, and a pivot range of ± 90° powers users through the day by allowing them to customize the monitor as per their convenience, minimizing neck and back strains and aches. With the VESA mount, the ThinkVision E22-28 can also be fixed on a wall, giving your office a neat, clean look.