Lenovo ThinkCentre TIO22 Gen 5 - 21,5" FHD Monitor
Part# 12N8GAT1EU-02
EAN:0196804375465
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo ThinkCentre Tiny-in-One 22 Gen 5 - LED monitor - Full HD (1080p) - 22" |
| Manufacturer Warranty | 3-year warranty |
| Features | KVM Switch, 1080p webcam, USB 3.2 Gen 1 hub |
| Weight | 5.5 kg |
| Localisation | English / Europe |
| Device Type | LED-backlit LCD monitor - 22" |
| Compliant Standards | RoHS, TUV Rheinland Eye Comfort Certification, TUV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution), Eyesafe Certified 2.0 |
| Colour Support | 16.7 million colours |
| Audio Input | Microphone |
| Response Time | 4 ms (extreme), 6 ms (typical) |
| Colour | Black |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Energy Class | Class D |
| Voltage | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Native Resolution | Full HD (1080p) 1920 x 1080 at 60 Hz |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified EPEAT Gold |
| Pixel Pitch | 0.248 mm |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Input Connectors | HDMI, DisplayPort |
| Display Position Adjustments | Height, pivot (rotation), swivel, tilt |
| Panel Type | IPS |
| Screen Coating | Anti-glare |
| Dimensions (WxDxH) - with stand (highest position) | 48.93 cm x 20.76 cm x 51.23 cm |
| Built-in Webcam | 1080p |
| Colour Gamut | 99% sRGB |
| Energy Label QR Code URL | Https://eprel.ec.europa.eu/qr/1528899 |
General features
| Display Type | LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix |
| Energy Label QR Code URL | Https://eprel.ec.europa.eu/qr/1528899 |
| Energy Class | Class D |
| Diagonal Size | 22" |
| Viewable Size | 21.5" |
| Built-in Devices | KVM Switch, 1080p webcam, USB 3.2 Gen 1 hub |
| Panel Type | IPS |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Native Resolution | Full HD (1080p) 1920 x 1080 at 60 Hz |
| Pixel Pitch | 0.248 mm |
| Pixel Per Inch | 102 |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Colour Support | 16.7 million colours |
| Colour Gamut | 99% sRGB |
| Response Time | 4 ms (extreme), 6 ms (typical) |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Vertical Viewing Angle | 178 |
| Screen Coating | Anti-glare |
| Backlight Technology | WLED |
| Features | 2 mm bezel (side), Natural Low Blue Light technology |
| Colour | Black |
| Dimensions (WxDxH) | 48.93 cm x 20.76 cm x 51.23 cm - with stand (highest position) |
| Weight | 5.5 kg |
| Vertical Refresh Rate | 30 - 75 Hz |
| Horizontal Refresh Rate | 30 - 83 kHz |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
Compliance
| Features | Tiny support |
| Compliant Standards | RoHS, TUV Rheinland Eye Comfort Certification, TUV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution), Eyesafe Certified 2.0 |
| Localisation | English / Europe |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
Power
| Input Voltage | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption SDR (On mode) | 12 kWh/1000h |
| Power Consumption (Typical) | 13.4 Watt |
| Power Consumption (Max) | 33 Watt |
| Power Consumption Sleep | 0.5 Watt |
| Power Consumption (Off Mode) | 0.3 Watt |
Software
| Included Software | Lenovo ThinkColour |
| OS Required | Windows 10, Windows 11 |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Humidity Range Operating | 8 - 80% (non-condensing) |
Speakers
| Type | Speakers - stereo |
| Output Power / Channel | 3 Watt |
Interfaccia
| Interfaces | DisplayPort 1.2 ¦ HDMI ¦ USB 3.2 Gen 1 ¦ USB-B 3.2 Gen 1 upstream |
Microphone
| Type | Microphone |
Physical dimensions
| Dimensions & Weight Details | With stand (highest position) - width: 48.93 cm - depth: 20.76 cm - height: 51.23 cm - weight: 5.5 kg ¦ With stand (lowest position) - width: 48.93 cm - depth: 20.76 cm - height: 35.73 cm - weight: 5.5 kg ¦ Without stand - width: 48.93 cm - depth: 7.28 cm - height: 33.91 cm - weight: 3.2 kg |
Shipping dimensions
| Shipping Width | 56.8 cm |
| Shipping Depth | 17.6 cm |
| Shipping Height | 42.2 cm |
| Shipping Weight | 8.1 kg |
Regolazioni
| Display Position Adjustments | Height, pivot (rotation), swivel, tilt |
| VESA Mounting Interface | 100 x 100 mm |
| Rotation Angle | -5/+90 |
| Tilt Angle | -5/23.5 |
| Height Adjustment | 155 mm |
| Swivel Angle | 90 |
Certificates
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Specifications
The ThinkCentre Tiny-In-One (TIO) 22 Gen 5 is an all-rounder with its 21.5" FHD In-Plane Switching panel which provides an immersive video calling experience. This Modular design of the monitor makes it compatible with Lenovo"s range of high-performance ThinkCentre and ThinkStation Tiny Computers from 4th Gen, and gives a complete working experience when paired with its VoIP features. This can be installed on your monitor effortlessly and housed on the back of the monitor in a dedicated slot, making your desk cable-free. The classic installation mechanism ensures you have a consistent experience, allowing you to easily and quickly mount last-gen Tiny PCs on the monitor. Designed to be a powerful VoIP machine, this monitor is enhanced with features that make video conferencing a great experience. During online meetings, the 1080p RGB webcam and integrated noise-cancellation microphone produce exceptionally clear audio and video. TIO 22 Gen 5 also has a Smart Traffic Light indicator that alerts everyone in the vicinity to an ongoing meeting, letting you remain focused. If remaining focused and staying in the conversation is of importance to you, then the two built-in 3 W speakers ensure that the audio from meetings is always clear and crisp. Easily manage VoIP calls with one toggle to change the volume or mute the call using the dedicated VoIP buttons. Your privacy is in your hands with the ThinkShutter, which allows you to cover the camera when not in its use. In addition to Tiny PCs, this monitor can also be easily connected to other notebooks, towers using the HDMI and DP ports, and to other peripherals using the USB ports. Protects your eyes from harmful blue light without any color distortion during long hours of screen time with the Natural Low Blue Light technology. The TIO 22 Gen 5 is the perfect option if you"re looking for a clean and clutter-free setup to maximize productivity and enjoy an efficient, all-in-one experience.
- Ergonomic design
With height, pivot, swivel, and tilt adjustments, the Lenovo ThinkCentre Tiny-in-One 22 Gen 5 ensures an ergonomic setup for optimal viewing comfort and workplace efficiency. - Exceptional clarity
Featuring a 22-inch Full HD display with a 99% sRGB color gamut and anti-glare coating, this monitor delivers vivid colors and sharp details for an immersive viewing experience. - Enhanced connectivity
Equipped with a built-in 1080p webcam, KVM switch, and USB 3.2 Gen 1 hub, this monitor offers seamless integration and connectivity for all your devices, making it an ideal solution for any professional setup. - Eye comfort technology
The Natural Low Blue Light technology, combined with TUV Rheinland Eye Comfort and Eyesafe 2.0 Display certifications, minimizes eye strain during long working hours, ensuring a comfortable and safe viewing experience.