Lenovo ThinkVision T24d, 24'' monitor, VGA / HDMI / DP
Part# 61B4MAT1EU
EAN:0191376269167
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo ThinkVision T24d-10 - LED monitor - 24" - Campus |
| Manufacturer Warranty | 3-year warranty |
| Features | USB 3.0 hub |
| Dimensions (WxDxH) | 53.32 cm x 26.04 cm x 49.74 cm |
| Weight | 5.63 kg |
| Localisation | English / Europe |
| Device Type | LED-backlit LCD monitor - 24" |
| Compliant Standards | FCC Class B certified, RoHS, ISO 9241-307, WEEE, VESA DDC 2 B |
| Response Time | 7 ms |
| Colour | Black |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Energy Class | Class D |
| Native Resolution | WUXGA 1920 x 1200 |
| Manufacturer Selling Program | Lenovo Campus |
| Environmental Standards | TCO Certified Edge Displays, TCO Certified Displays 9, ENERGY STAR Qualified |
| Pixel Pitch | 0.27 mm |
| Brightness | 300 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Input Connectors | HDMI, VGA, DisplayPort |
| Display Position Adjustments | Height, pivot (rotation), swivel, tilt |
| Panel Type | IPS |
| Power Consumption (On mode) | 15.2 W |
| Colour Gamut | 99% |
| Energy Label QR Code URL | Https://eprel.ec.europa.eu/qr/385670 |
General features
| Display Type | LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix |
| Energy Label QR Code URL | Https://eprel.ec.europa.eu/qr/385670 |
| Energy Class | Class D |
| Diagonal Size | 24" |
| Built-in Devices | USB 3.0 hub |
| Panel Type | IPS |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | WUXGA 1920 x 1200 |
| Pixel Pitch | 0.27 mm |
| Pixel Per Inch | 94 |
| Brightness | 300 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Colour Gamut | 99% |
| Response Time | 7 ms |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Vertical Viewing Angle | 178 |
| Backlight Technology | WLED |
| Features | HDCP |
| Colour | Black |
| Dimensions (WxDxH) | 53.32 cm x 26.04 cm x 49.74 cm |
| Weight | 5.63 kg |
| Viewable Size | 24" |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
Compliance
| Features | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Cables Included | 1 x USB cable - 1.8 m ¦ 1 x VGA cable - 1.8 m ¦ 1 x DisplayPort cable - 1.8 m |
| Compliant Standards | FCC Class B certified, RoHS, ISO 9241-307, WEEE, VESA DDC 2 B |
| Localisation | English / Europe |
| Manufacturer Selling Program | Lenovo Campus |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
Power
| Power Consumption (On mode) | 15.2 W |
| Power Consumption SDR (On mode) | 15.2 kWh/1000h |
| Power Consumption (Typical) | 22 watt |
| Power Consumption Stand by | 0.3 watt |
| Power Consumption Sleep | 0.3 watt |
| Power Consumption Operational | 22 Watt |
Software
| OS Required | Microsoft Windows 7, Windows 10 |
Interfaccia
| Interfaces | VGA (HD-15) ¦ HDMI (HDCP) ¦ DisplayPort (HDCP) ¦ 4 x USB 3.0 downstream ¦ USB 3.0 upstream |
Regolazioni
| Display Position Adjustments | Height, pivot (rotation), swivel, tilt |
| Tilt Angle | -5/+30 |
| Swivel Angle | 90 |
| Rotation Angle | 90 |
| Height Adjustment | 110 mm |
| VESA Mounting Interface | 100 x 100 mm |
Certificates
| TCO Certified | TCO Certified Edge Displays, TCO Certified Displays 9 |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Specifications
The sleek, stylish Lenovo ThinkVision T24d-10 monitor doesn"t just display images - it presents them in exceptionally crisp resolutions. Enjoy vivid images across wide viewing angles with no color distortion or reflection. With elegant slim design, the monitor fits in any workspace.
- Professional performance
Professional performance defines this monitor, featuring exceptional viewing angles. - Great productivity
A full-function stand ensures your display sports an executive look regardless of whether you swivel, tilt, pivot, or lift. Paired with near-edgeless screen, you can enjoy a clean look and seamless views.