Lenovo ThinkVision P34w-20
Part# 63F2RAR3EU-02
EAN:0197532306868
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo ThinkVision P34w-20 - LED monitor - curved - 34.14" - HDR |
| Manufacturer Warranty | 3-year warranty |
| Features | KVM Switch, USB 3.2 Gen 1 hub |
| Weight | 10.8 kg |
| Localisation | English / Europe |
| Device Type | LED-backlit LCD monitor - 34.14" |
| Compliant Standards | CCC, RoHS 2011/65/EU, TUV Rheinland Low Blue Light Certification, TUV Rheinland Flicker Free Certification, TUV Rheinland Eye Comfort Certification, China Energy standard Tier 1, TUV Rheinland Eyesafe Display, TUV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) |
| Colour Support | 1.07 billion colours |
| Response Time | 4 ms (extreme), 6 ms (normal) |
| Colour | Raven black |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Energy Class | Class F |
| Voltage | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Native Resolution | UWQHD 3440 x 1440 at 60 Hz |
| Environmental Standards | TCO Certified Edge Displays, TCO Certified Displays 9, ENERGY STAR Qualified EPEAT Gold |
| Pixel Pitch | 0.2325 mm |
| Brightness | 300 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000:1 / 3000000:1 (dynamic) |
| Input Connectors | 2xHDMI, DisplayPort, USB-C |
| Display Position Adjustments | Height, swivel, tilt |
| Panel Type | IPS |
| Screen Coating | Anti-glare |
| Curved Screen | Yes |
| Dimensions (WxDxH) - with stand (lowest position) | 81.73 cm x 24.5 cm x 46.93 cm |
| Colour Gamut | 99% sRGB |
| Energy Label QR Code URL | Https://eprel.ec.europa.eu/qr/724811 |
General features
| Display Type | LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix |
| Energy Label QR Code URL | Https://eprel.ec.europa.eu/qr/724811 |
| Energy Class | Class F |
| Energy Class (HDR) | Class G |
| Diagonal Size | 34.14" |
| Curved Screen | Yes (3800R) |
| Built-in Devices | KVM Switch, USB 3.2 Gen 1 hub |
| Panel Type | IPS |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Native Resolution | UWQHD 3440 x 1440 at 60 Hz |
| Pixel Pitch | 0.2325 mm |
| Pixel Per Inch | 109 |
| Brightness | 300 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000:1 / 3000000:1 (dynamic) |
| Colour Support | 1.07 billion colours |
| Colour Gamut | 99% sRGB |
| Response Time | 4 ms (extreme), 6 ms (normal) |
| Vertical Refresh Rate | 24 - 60 Hz |
| Horizontal Refresh Rate | 27 - 136 kHz |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Vertical Viewing Angle | 178 |
| Screen Coating | Anti-glare |
| Backlight Technology | WLED |
| Features | Picture by picture, integrated cable management, daisy chain compatible, Picture-in-Picture, Delta E<2 calibration, 3-side NearEdgeless, 10-bit(8-bit + FRC) Colour Depth |
| Colour | Raven black |
| Dimensions (WxDxH) | 81.73 cm x 24.5 cm x 46.93 cm - with stand (lowest position) |
| Weight | 10.8 kg |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
Compliance
| Features | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Cables Included | 1 x USB-C cable - 1.8 m |
| Compliant Standards | CCC, RoHS 2011/65/EU, TUV Rheinland Low Blue Light Certification, TUV Rheinland Flicker Free Certification, TUV Rheinland Eye Comfort Certification, China Energy standard Tier 1, TUV Rheinland Eyesafe Display, TUV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) |
| Localisation | English / Europe |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
Power
| Input Voltage | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption SDR (On mode) | 31.6 kWh/1000h |
| Power Consumption HDR (On mode) | 34.2 kWh/1000h |
| Power Consumption (Typical) | 36 Watt |
| Power Consumption (Max) | 230 Watt |
| Power Consumption Sleep | 0.5 Watt |
| Power Consumption (Off Mode) | 0.3 Watt |
Software
| Included Software | Lenovo ThinkColour |
| OS Required | Windows 10, Windows 11 |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Humidity Range Operating | 10 - 80% (non-condensing) |
Speakers
| Type | Speakers - stereo |
| Output Power / Channel | 3 Watt |
Interfaccia
| Interfaces | USB-C 3.2 Gen 1/DisplayPort 1.2 Alt Mode (DisplayPort Alt Mode, data, power up to 100W) ¦ 2 x HDMI ¦ DisplayPort output ¦ DisplayPort 1.2 ¦ USB 3.2 Gen 1 upstream (Type B) ¦ USB-C 3.2 Gen 1 downstream ¦ 3 x USB 3.2 Gen 1 downstream ¦ LAN ¦ Audio line-out |
Physical dimensions
| Dimensions & Weight Details | With stand (lowest position) - width: 81.73 cm - depth: 24.5 cm - height: 46.93 cm - weight: 10.8 kg ¦ With stand (highest position) - width: 81.73 cm - depth: 24.5 cm - height: 62.14 cm - weight: 10.8 kg ¦ Without stand - width: 81.73 cm - depth: 7.68 cm - height: 37.27 cm - weight: 7.4 kg |
Shipping dimensions
| Shipping Width | 93.7 cm |
| Shipping Depth | 22 cm |
| Shipping Height | 47.5 cm |
| Shipping Weight | 15.5 kg |
Regolazioni
| Display Position Adjustments | Height, swivel, tilt |
| Tilt Angle | -5/+35 |
| Swivel Angle | 90 |
| Height Adjustment | 150 mm |
| VESA Mounting Interface | 100 x 100 mm |
Certificates
| TCO Certified | TCO Certified Edge Displays, TCO Certified Displays 9 |
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Specifications
ThinkVision P34w-20 upgrades your view with a premium visual experience on a 34.14-inch curved screen with a WQHD 3440 x 1440 resolution for a wide-viewing panel that lets you see all the fine details and vibrant colors from any angle. With the P34w-20, you get true-to-life color accuracy, make multitasking a breeze with advanced tools for collaboration, and enhance workplace productivity and connectivity with USB Type-C capabilities. Never miss a shade with a 99% sRGB for reliable color accuracy straight out of the box, while Natural Low Blue Light technology reduces harmful blue light emissions to optimize eye comfort without color distortion. Multitasking is key to boosting your workplace productivity, and the P34w-20 is built with efficiency in mind, so it can better assist you whether you are in finance, creative or any other industry. Expand your view with a 21:9 wide aspect ratio. No matter the task, the P34w-20 delivers a smooth and premium experience with one-cable USB-C solution.
- An eye and ear for detail
The P34w-20 kicks your work up a notch with outstanding visuals to show accurate colors from any angle. With WQHD 3440 x 1440 resolution, the monitor helps you capture even the smallest details while seeing true-to-life color with a 99% sRGB color calibration. The P34w-20 is also created with your health and comfort in mind, with eye-care and Natural Low Blue Light technology to reduce harmful blue light emissions. Adjust the monitor height to suit your ideal working style or position. - Master the art of multitasking
Get more done by doing less. A bigger screen leads to higher productivity, with more space to open multiple applications at the same time. P34w-20 offers a wide 21:9 aspect ratio, so you can see your entire project without the distracting bezels in the middle of a dual display setup. - Work unleashed with a single cable solution
The P34w-20 presents a perfect one-cable solution that checks the box for your connectivity needs. You can expand to dual displays by daisy-chaining through the DisplayPort connector.