Lenovo ThinkVision P25i-30/FHD/DP/HDMI25''Monitor
Part# 63F4MAT1EU
EAN:0195892096122
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo ThinkVision P25i-30 - LED monitor - Full HD (1080p) - 25" |
| Manufacturer Warranty | 3-year warranty |
| Features | USB 3.2 Gen 1 hub |
| Weight | 5.4 kg |
| Localisation | English / Europe |
| Device Type | LED-backlit LCD monitor - 25" |
| Compliant Standards | TUV Rheinland Flicker Free Certification, TUV Rheinland Eye Comfort Certification, TUV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution), Eyesafe Certified 2.0 |
| Colour Support | 16.7 million colours |
| Response Time | 4 ms (extreme), 6 ms (typical) |
| Colour | Raven black |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Energy Class | Class D |
| Voltage | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Native Resolution | Full HD (1080p) 1920 x 1080 at 100 Hz |
| Environmental Standards | TCO Certified Edge Displays, TCO Certified Displays 9, ENERGY STAR Qualified EPEAT Gold |
| Pixel Pitch | 0.2802 mm |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1300:1 |
| Input Connectors | HDMI, VGA, DisplayPort |
| Display Position Adjustments | Height, pivot (rotation), swivel, tilt |
| Panel Type | IPS |
| Screen Coating | Anti-glare |
| Dimensions (WxDxH) - with stand (lowest position) | 55.73 cm x 19.97 cm x 35.68 cm |
| Colour Gamut | 82% DCI-P3, 99% Rec 709, 99% sRGB |
| Energy Label QR Code URL | Https://eprel.ec.europa.eu/qr/1886819 |
General features
| Display Type | LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix |
| Energy Label QR Code URL | Https://eprel.ec.europa.eu/qr/1886819 |
| Energy Class | Class D |
| Diagonal Size | 25" |
| Viewable Size | 24.5" |
| Built-in Devices | USB 3.2 Gen 1 hub |
| Panel Type | IPS |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Native Resolution | Full HD (1080p) 1920 x 1080 at 100 Hz |
| Pixel Pitch | 0.2802 mm |
| Pixel Per Inch | 89.9 |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1300:1 |
| Colour Support | 16.7 million colours |
| Colour Gamut | 82% DCI-P3, 99% Rec 709, 99% sRGB |
| Response Time | 4 ms (extreme), 6 ms (typical) |
| Vertical Refresh Rate | 48 - 100 Hz |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Vertical Viewing Angle | 178 |
| Screen Coating | Anti-glare |
| Backlight Technology | WLED |
| Features | Integrated cable management, High Bit Rate 2 (HBR2), 8-bit(6-bit + FRC) Colour Depth, Natural Low Blue Light technology, modular camera support, modular soundbar support, 2 mm bezel (top/bottom), 17.6 mm bezel (side) |
| Colour | Raven black |
| Dimensions (WxDxH) | 55.73 cm x 19.97 cm x 35.68 cm - with stand (lowest position) |
| Weight | 5.4 kg |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
Compliance
| Features | Security lock slot (cable lock sold separately), Kensington security slot, Tiny support |
| Included Accessories | VESA mount |
| Cables Included | 1 x HDMI cable - 1.8 m ¦ 1 x USB-A to USB-B cable - 1.8 m ¦ 1 x DisplayPort cable - 1.8 m |
| Compliant Standards | TUV Rheinland Flicker Free Certification, TUV Rheinland Eye Comfort Certification, TUV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution), Eyesafe Certified 2.0 |
| Localisation | English / Europe |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
Power
| Input Voltage | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption SDR (On mode) | 15 kWh/1000h |
| Power Consumption (Typical) | 12.5 Watt |
| Power Consumption (Max) | 52 Watt |
| Power Consumption Sleep | 0.5 Watt |
| Power Consumption (Off Mode) | 0.5 Watt |
Software
| Included Software | Lenovo ThinkColour |
| OS Required | Windows 10, Windows 11 |
Interfaccia
| Interfaces | HDMI ¦ DisplayPort 1.4 output ¦ VGA ¦ Audio line-out ¦ DisplayPort 1.4 ¦ USB-B 3.2 Gen 1 upstream ¦ 4 x USB 3.2 Gen 1 downstream with Battery Charging 1.2 |
Physical dimensions
| Dimensions & Weight Details | With stand (lowest position) - width: 55.73 cm - depth: 19.97 cm - height: 35.68 cm - weight: 5.4 kg ¦ With stand (highest position) - width: 55.73 cm - depth: 19.97 cm - height: 51.18 cm - weight: 5.4 kg ¦ Without stand - width: 55.73 cm - depth: 4.9 cm - height: 32.85 cm - weight: 3.4 kg |
Shipping dimensions
| Shipping Width | 73 cm |
| Shipping Depth | 16 cm |
| Shipping Height | 42.2 cm |
| Shipping Weight | 8.4 kg |
Regolazioni
| Display Position Adjustments | Height, pivot (rotation), swivel, tilt |
| Tilt Angle | -5/23.5 |
| Swivel Angle | 90 |
| Rotation Angle | -90/+90 |
| Height Adjustment | 155 mm |
| VESA Mounting Interface | 100 x 100 mm |
Certificates
| TCO Certified | TCO Certified Edge Displays, TCO Certified Displays 9 |
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Specifications
24.5" In-Plane Switching næsten kantfri skærm med FHD-opløsning Praktisk sRGB-farve og naturligt lavt blå lys-teknologi En skærm nummer to kan tilsluttes serielt via DP til multitasking USB-hub til understøttelse af udvidelse.
- Versatile connectivity
Equipped with HDMI, VGA, and DisplayPort 1.4 inputs, this monitor offers versatile connectivity options for a wide range of devices, ensuring seamless integration into any workspace. - Ergonomic design
With height, pivot, swivel, and tilt adjustments, the Lenovo ThinkVision P25i-30 monitor provides an ergonomic setup that enhances productivity and comfort during long working hours. - Exceptional color accuracy
Featuring a 99% sRGB, 99% Rec 709, and 82% DCI-P3 color gamut coverage, this monitor delivers precise color accuracy for professionals in design and multimedia. - Eye comfort technology
Incorporating Natural Low Blue Light technology with TUV Rheinland certifications, the monitor reduces eye strain without compromising color accuracy, making it ideal for extended use. - Enhanced visual experience
The 25-inch Full HD IPS display with a 1300:1 contrast ratio and 4 ms response time offers sharp, vibrant visuals and wide viewing angles, perfect for both work and entertainment.