Dell P2425HE FHD/HDMI/DP/USB-C - 24" Monitor
Part# DELL-P2425HE
EAN:5397184821725
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Dell P2425HE - LED monitor - Full HD (1080p) - 24" |
| Features | USB 3.2 Gen 1/USB-C hub, USB PD 90 Watt |
| Weight | 5.44 kg |
| Device Type | LED-backlit LCD monitor - 24" |
| Compliant Standards | Plug and Play, RoHS, BFR-free, PVC-free |
| Colour Support | 16.7 million colours |
| Response Time | 5 ms (grey-to-grey fast), 8 ms (grey-to-grey normal) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Energy Class | Class D |
| Voltage | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Native Resolution | Full HD (1080p) 1920 x 1080 at 60 Hz |
| Bundled Services | 3 years Basic Hardware Service with Advanced Exchange after remote diagnosis |
| Pricing Type | BTO |
| Environmental Standards | TCO Certified Edge Displays, TCO Certified Displays 9, TCO Certified, generation 10, for displays, ENERGY STAR Qualified EPEAT Gold |
| Pixel Pitch | 0.2745 mm |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| Input Connectors | HDMI, DisplayPort, USB-C |
| Display Position Adjustments | Height, pivot (rotation), swivel, tilt |
| Panel Type | IPS |
| Screen Coating | Anti-glare 3H hardness |
| Power Consumption (On mode) | 13.9 W |
| Dimensions (WxDxH) - with stand (lowest position) | 53.864 cm x 18.175 cm x 36.4 cm |
| Colour Gamut | 99% sRGB |
| Built-in Ethernet | Yes |
| Daisy Chaining | Yes |
| Carbon Footprint | 168 kg carbon emissions |
| Energy Label QR Code URL | Https://eprel.ec.europa.eu/qr/1865677 |
General features
| Display Type | LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix |
| Energy Label QR Code URL | Https://eprel.ec.europa.eu/qr/1865677 |
| Energy Class | Class D |
| Diagonal Size | 24" |
| Viewable Size | 23.81" |
| Daisy Chaining | Yes |
| Built-in Devices | USB 3.2 Gen 1/USB-C hub |
| USB Power Delivery | 90 Watt |
| Panel Type | IPS |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Native Resolution | Full HD (1080p) 1920 x 1080 at 60 Hz |
| Pixel Pitch | 0.2745 mm |
| Pixel Per Inch | 92.53 |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| Colour Support | 16.7 million colours |
| Colour Gamut | 99% sRGB |
| Response Time | 5 ms (grey-to-grey fast), 8 ms (grey-to-grey normal) |
| Vertical Refresh Rate | 48 - 100 Hz |
| Horizontal Refresh Rate | 30 - 110 kHz |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Vertical Viewing Angle | 178 |
| Screen Coating | Anti-glare 3H hardness |
| Backlight Technology | LED backlight |
| Features | LED edgelight system, Flicker Free technology, Mercury free, OSD controller, arsenic-free glass, Dell Easy Arrange, Wide Viewing Angle, Low Blue Light technology, 3-sided bezeless, Dell ComfortView Plus |
| Dimensions (WxDxH) | 53.864 cm x 18.175 cm x 36.4 cm - with stand (lowest position) |
| Weight | 5.44 kg |
Warranty
| Bundled Services | 3 years Basic Hardware Service with Advanced Exchange after remote diagnosis |
Compliance
| Features | Security lock slot (cable lock sold separately), integrated cable management, VESA interface support |
| Included Accessories | Cable tie |
| Cables Included | 1 x DisplayPort 1.4 cable - DisplayPort to DisplayPort - 1.8 m ¦ 1 x USB-C 3.2 Gen 2 cable - 1 m |
| Compliant Standards | Plug and Play, RoHS, BFR-free, PVC-free |
| Pricing Type | BTO |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
Power
| Input Voltage | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption (On mode) | 13.9 W |
| Power Consumption SDR (On mode) | 13.9 kWh/1000h |
| Power Consumption (Typical) | 15.2 Watt |
| Power Consumption (Max) | 180 Watt |
| Power Consumption Stand by | 0.3 Watt |
| Power Consumption (Off Mode) | 0.3 Watt |
Software
| Included Software | Dell Display Manager |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Humidity Range Operating | 10 - 80% (non-condensing) |
Interfaccia
| Interfaces | HDMI ¦ DisplayPort 1.4 (HDCP 1.4) ¦ DisplayPort output (HDCP 1.4, MST) ¦ USB-C 3.2 Gen 1 upstream/DisplayPort 1.4 Alt Mode with Power Delivery (DisplayPort Alt Mode, power up to 90W) ¦ 3 x USB 3.2 Gen 1 downstream (Type A) ¦ USB-C 3.2 Gen 1 downstream (power up to 15W) ¦ LAN |
Physical dimensions
| Dimensions & Weight Details | With stand (lowest position) - width: 53.864 cm - depth: 18.175 cm - height: 36.4 cm - weight: 5.44 kg ¦ With stand (highest position) - width: 53.864 cm - depth: 18.175 cm - height: 49.653 cm ¦ Without stand - width: 53.864 cm - depth: 5.003 cm - height: 31.423 cm - weight: 3.69 kg |
Shipping dimensions
| Shipping Weight | 7.24 kg |
Regolazioni
| Display Position Adjustments | Height, pivot (rotation), swivel, tilt |
| Tilt Angle | -5/+21 |
| Swivel Angle | 90 |
| Rotation Angle | 180 |
| Height Adjustment | 150 mm |
| VESA Mounting Interface | 100 x 100 mm |
Certificates
| TCO Certified | TCO Certified Edge Displays, TCO Certified Displays 9, TCO Certified, generation 10, for displays |
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Carbon Footprint | 168 kg carbon emissions |
| Manufacturing (kg CO2e) | 85.344 |
| Logistics (kg CO2e) | 11.592 |
| Use (kg CO2e) | 68.376 |
| EOL (kg CO2e) | 2.688 |
| Total Carbon w/o Use Phase (kg CO2e) | 99.62 |
| PAIA Version | GaBi version 1, 2024 |
Specifications
Dell P2425HE-skærmen er designet til at opfylde behovene hos professionelle, der søger en højtydende skærm med avancerede tilslutningsmuligheder og ergonomiske funktioner. Denne 24-tommers skærm leverer fantastiske billeder med sin Full HD-opløsning og 99 % sRGB-farveskala, hvilket gør den perfekt til præcisionsopgaver, der kræver farvenøjagtighed. Dens omfattende tilslutningsmuligheder, herunder USB-C med strømforsyning, giver mulighed for et strømlinet arbejdsområde, der reducerer kabelrodet og forbedrer produktiviteten. Skærmens ergonomiske design med integreret kabelstyring sikrer komfort ved længere tids brug. Derudover er dens engagement i miljømæssig bæredygtighed tydeligt i dens ENERGY STAR-certificering og EPEAT Gold-rating, hvilket gør den til et ideelt valg for miljøbevidste forbrugere. Uanset om det er til arbejde eller fritid, tilbyder Dell P2425HE en blanding af ydeevne, bekvemmelighed og bæredygtighed.
- Forbedrede tilslutningsmuligheder
Udstyret med et USB-C 3.2 Gen 2-kabel og DisplayPort 1.4 tilbyder Dell P2425HE-skærmen alsidige tilslutningsmuligheder, der understøtter højhastighedsdataoverførsel og strømforsyning på op til 90 W. Denne funktion forenkler arbejdsområdet ved at reducere kabelrodet og gøre det nemmere at tilslutte bærbare computere og andre enheder. - Overlegen visuel oplevelse
Den 24-tommer store skærm har et sRGB-farveskala på 99 % og Full HD 1080p-opløsning, hvilket sikrer levende og præcise farver. Med Dell ComfortView Plus, Flicker-Free-teknologi og Low Blue Light-teknologi giver den en behagelig synsoplevelse, der reducerer belastningen af øjnene under lange arbejdssessioner. - Ergonomisk design
Dell P2425HE har en 3-sidet skærm uden ramme og giver mulighed for problemfri opsætning af flere skærme og optimale betragtningsvinkler. Integreret kabelstyring holder arbejdsområdet ryddeligt og øger produktiviteten og komforten. - Miljøvenligt valg
Med ENERGY STAR-certificering, EPEAT Gold-klassificering og fremstillet af arsenikfrit glas og kviksølvfri LED-belysning er Dell P2425HE et miljømæssigt ansvarligt valg, der minimerer sit CO2-fodaftryk, samtidig med at den leverer en enestående ydeevne.