D24-40 - 23.8" FHD Monitor - HDMI, VGA
Part# 67A2KAC6EU-02
EAN:0196802375344
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo D24-40 - LED monitor - Full HD (1080p) - 24" |
| Manufacturer Warranty | 3-year warranty |
| Weight | 3.3 kg |
| Localisation | English / Europe |
| Device Type | LED-backlit LCD monitor - 24" |
| Compliant Standards | CCC, RoHS 2011/65/EU, TUV Rheinland Eye Comfort Certification, China Energy standard Tier 1 |
| Colour Support | 16.7 million colours |
| Response Time | 19 ms (On/Off), 4 ms (Level 4), 5 ms (Level 3), 6 ms (Level 2), 7 ms (Level 1) |
| Colour | Raven black |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Energy Class | Class D |
| Voltage | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Native Resolution | Full HD (1080p) 1920 x 1080 |
| Pixel Pitch | 0.274 mm |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Contrast Ratio | 3000:1 / 3000000:1 (dynamic) |
| Input Connectors | HDMI, VGA |
| Display Position Adjustments | Tilt |
| Panel Type | VA |
| Screen Coating | Anti-glare |
| Dimensions (WxDxH) - with stand | 53.94 cm x 20.95 cm x 41.27 cm |
| Adaptive-Sync Technology | AMD FreeSync |
| Colour Gamut | 72% NTSC (CIE 1931) |
General features
| Diagonal Size | 24" |
| Viewable Size | 23.8" |
| Adaptive-Sync Technology | AMD FreeSync |
| Panel Type | VA |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Native Resolution | Full HD (1080p) 1920 x 1080 |
| Pixel Pitch | 0.274 mm |
| Pixel Per Inch | 92 |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Contrast Ratio | 3000:1 / 3000000:1 (dynamic) |
| Colour Support | 16.7 million colours |
| Colour Gamut | 72% NTSC (CIE 1931) |
| Response Time | 19 ms (On/Off), 4 ms (Level 4), 5 ms (Level 3), 6 ms (Level 2), 7 ms (Level 1) |
| Vertical Refresh Rate | 75 Hz |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Vertical Viewing Angle | 178 |
| Screen Coating | Anti-glare |
| Backlight Technology | WLED |
| Features | 8-bit Colour Depth, 3-side NearEdgeless, Natural Low Blue Light technology, brightness calibration |
| Colour | Raven black |
| Dimensions (WxDxH) | 53.94 cm x 20.95 cm x 41.27 cm - with stand |
| Weight | 3.3 kg |
| Display Type | LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix |
| Energy Class | Class D |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
Compliance
| Features | Security lock slot (cable lock sold separately), Tiny support |
| Cables Included | 1 x HDMI cable - 1.8 m |
| Compliant Standards | CCC, RoHS 2011/65/EU, TUV Rheinland Eye Comfort Certification, China Energy standard Tier 1 |
| Localisation | English / Europe |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
Power
| Input Voltage | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption (Typical) | 16 Watt |
| Power Consumption (Max) | 23 Watt |
| Power Consumption Sleep | 0.5 Watt |
| Power Consumption (Off Mode) | 0.3 Watt |
| Power Consumption SDR (On mode) | 12 kWh/1000h |
Software
| OS Required | Windows 10, Windows 11 |
Interfaccia
| Interfaces | HDMI ¦ VGA (HD-15) ¦ Audio line-out |
Physical dimensions
| Dimensions & Weight Details | With stand - width: 53.94 cm - depth: 20.95 cm - height: 41.27 cm - weight: 3.3 kg ¦ Without stand - width: 53.94 cm - depth: 0.22 cm - height: 32.54 cm - weight: 2.8 kg |
Shipping dimensions
| Shipping Width | 63.3 cm |
| Shipping Depth | 12.4 cm |
| Shipping Height | 41.2 cm |
| Shipping Weight | 4.6 kg |
Regolazioni
| Display Position Adjustments | Tilt |
| Tilt Angle | -5/+22 |
| VESA Mounting Interface | 100 x 100 mm |
Specifications
The Lenovo D24-40 Monitor is designed to enhance your productivity and gaming fun. The monitor"s 23.8-inch VA panel with 3-sided slim bezels delivers you a virtually 3-side NearEdgeless visual experience. No matter from which angle you are looking at the screen, the visuals remain powerful and consistent, thanks to its 178°/178° viewing angle. The Full HD resolution renders detailed imagery so your text looks sharp and gaming visuals lively. See the full spectrum of colors with the 72% NTSC color gamut support and let visuals come to life that perfectly balances brighter and darker parts of the imagery. Experience super-fluid streaming and gameplay thanks to the 75Hz refresh rate and 5ms response time. The AMD FreeSync technology removes any latency so you get smooth, tear-free visuals. The Lenovo D24-40 Monitor"s TÜV Low Blue Light certified technology and Natural Low Blue Light technology ensure that extended screen time is easy on your eyes by protecting them from harmful blue light emission without color distortion. Plug in any laptop, CPU, and audio devices to the monitor with its multiple connectivity options including HDMI, VGA, and audio-out ports. Adjust the monitor for optimal viewing comfort with the tilt option. You can also VESA Mount it for a neat and tidy workspace. The smart cable management system hides cables at the back of the monitor leaving you with more elbow room to work and play. Say hello to the all-rounder with the Lenovo D24-40 Monitor!
- Connect to convenience
You get HDMI, VGA, and audio-out connectivity in the Lenovo D24-40 Monitor to seamlessly connect your laptop/PC and audio gear. The monitor"s tilt options ensure that you will always find a comfortable working posture. VESA Mount support gives you more options to mount your monitor where you see fit. The smart cable management system lets you tuck all the wires at the back of the monitor, giving you a clear desk with more elbow room. - Seamless video
The Lenovo D24-40 Monitor provides a seamless viewing experience with a 75Hz refresh rate and 5ms response time. AMD FreeSync technology takes it a step further, offering you synchronized action during fast-moving scenes without stuttering or tearing. In addition, the TÜV Low Blue Light certified technology and Natural Low Blue Light technology protect your eyes from harmful blue light by cutting down on its emission without compromising video quality. - An attractive display
The Lenovo D24-40 Monitor"s 23.8-inch 3-side NearEdgeless VA panel readily arrests your focus. Its 178°/178° viewing angle ensures uniform color and image reproduction from every perspective. Explore finer details in the imagery through its Full HD resolution. Treat your eyes to rich colors with a 72% NTSC color gamut that renders every visual and video content with excellent clarity and smoothness.