CEILING PANEL MOUNTING RAIL - 1800MM (70.9IN)
Part# ACDC2000
EAN:0731304298595
APC Thermal Containment - Rack panel mounting rail - ceiling mountable
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | APC Thermal Containment - rack panel mounting rail |
| Dimensions (WxDxH) | 39.6 cm x 179.4 cm x 16.8 cm |
| Weight | 23.7 g |
| Product Type | Rack panel mounting rail |
| Package Content | Ceiling panel mounting rail 1800mm |
| Placing / Mounting | Ceiling mountable |
General features
| Product Type | Rack panel mounting rail |
| Placing / Mounting | Ceiling mountable |
| Package Content | Ceiling panel mounting rail 1800mm |
| Width | 39.6 cm |
| Depth | 179.4 cm |
| Height | 16.8 cm |
| Weight | 23.7 g |
Compliance
| Compliant Standards | RoHS, REACH |
Specifications
Hot and cold air containment systems designed to maximize cooling predictability, capacity, and efficiency at the rack, row or room level.
- Efficient installation
Designed for ease of installation, the APC Thermal Containment system includes a ceiling panel mounting rail 1800 mm, ensuring a seamless and secure fit for your data center"s thermal management needs. - Eco-friendly design
Complying with REACH and RoHS standards, this rack panel mounting rail is an environmentally responsible choice, minimizing your data center"s carbon footprint while maintaining high standards of safety and quality.