CEILING PANEL MOUNTING RAIL - 100MM (3.9IN)
Part# ACDC2003
EAN:0731304298625
APC Thermal Containment - Rack panel mounting rail - ceiling mountable
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | APC Thermal Containment - rack panel mounting rail |
| Dimensions (WxDxH) | 39.6 cm x 19.9 cm x 16.8 cm |
| Weight | 4.9 kg |
| Product Type | Rack panel mounting rail |
| Package Content | Ceiling panel mounting rail 100mm |
| Placing / Mounting | Ceiling mountable |
General features
| Product Type | Rack panel mounting rail |
| Placing / Mounting | Ceiling mountable |
| Package Content | Ceiling panel mounting rail 100mm |
| Width | 39.6 cm |
| Depth | 19.9 cm |
| Height | 16.8 cm |
| Weight | 4.9 kg |
Compliance
| Compliant Standards | RoHS, REACH |
Specifications
Hot and cold air containment systems designed to maximize cooling predictability, capacity, and efficiency at the rack, row or room level.
- Efficient installation
Designed for seamless integration, the APC Thermal Containment ceiling panel mounting rail ensures an efficient installation process. Its compatibility with PC systems and adherence to REACH and RoHS compliant standards highlights its commitment to environmental sustainability and user safety. - Versatile placement
The ceiling-mountable design of this rack panel mounting rail offers versatile placement options, making it an ideal solution for optimizing space in data centers and server rooms. Its package content includes a ceiling panel mounting rail 100 mm, providing the necessary hardware for a secure and stable setup.