Lenovo Legion GB400
Part# GX41M53146-02
EAN:0195892090908
Lenovo Legion GB400 - Notebook carrying backpack - 16" - grey
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo Legion GB400 - notebook carrying backpack |
| Manufacturer Warranty | 1-year warranty |
| Features | Water resistant, fidlock magnetic system, EUDE-FOAM anti-shock bottom, drop protection, splashproof |
| Dimensions (WxDxH) | 25.5 cm x 12.5 cm x 46 cm |
| Weight | 850 g |
| Product Type | Notebook carrying backpack |
| Product Material | Polyester coated polyurethane, PU coated leather |
| Colour | Grey |
| Notebook Compatibility | 16" |
| Carrying Strap | Luggage strap, trolley strap, ventilated shoulder straps, hand grip |
General features
| Product Type | Notebook carrying backpack |
| Product Material | Polyester coated polyurethane, PU coated leather |
| Width | 25.5 cm |
| Depth | 12.5 cm |
| Height | 46 cm |
| Weight | 850 g |
| Shipping Dimensions (WxDxH) / Weight | 25.5 cm x 12.5 cm x 46 cm / 880 g |
| Notebook Compatibility | 16" |
| Notebook Compatibility Dimensions | 37 cm x 27 cm x 3.7 cm |
| Additional Compartments | 2 x slip pockets, padded laptop compartment |
| Features | Water resistant, fidlock magnetic system, EUDE-FOAM anti-shock bottom, drop protection, splashproof |
| Carrying Strap | Luggage strap, trolley strap, ventilated shoulder straps, hand grip |
| Closure Type | Zipper |
| Capacity | 18 litres |
| Colour | Grey |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty: - 1 year |
Specifications
Lenovo Legion 16" Gaming Backpack GB400 is a slim and sleek gaming backpack designed for young gamers with an intuitive buckle, water-resistant materials and travel-friendly X-shaped luggage straps.
- Extreme style
With its sharp gray hue and electrifying teal accents, this backpack means business! Add custom webbing, an anti-theft magnet lock, an X-shaped luggage strap, and a zip-to-bottom compartment, and you"ve got the ultimate storage solution. - Unmatched materials
Gear up with top-notch materials that are light yet fiercely durable, like the sturdy PU leather outer shell and front panel flap that make transporting and protecting your gaming essentials a breeze. - Epic design
With an 18L capacity, this beast has a dedicated sleeve for 16-inch gaming laptops, as well as a pocket for tablets or handheld gaming devices. You"ll also find one zippered pocket to stash your power adapter, and two slip pockets for your gaming peripherals.