Samsung Galaxy S24 Ultra
Part# GAS24UGRML04-08-B
EAN:5707271606584
Charger not included
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Samsung Galaxy S24 Ultra - titanium grey - 5G smartphone - 256 GB - GSM |
| Manufacturer Warranty | 2-year warranty |
| Dimensions (WxDxH) | 79 mm x 8.6 mm x 162.3 mm |
| Weight | 232 g |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 for Galaxy 3.39 GHz (8-core) |
| Product Type | 5G smartphone |
| Display | OLED display - 3120 x 1440 pixels - 6.8" - (120 Hz) - Dynamic AMOLED 2X - Corning Gorilla Glass Armour (scratch resistant glass) |
| Operating System | Android 14 with Samsung One UI 6.1 |
| Memory | RAM 12 GB / Internal Memory 256 GB |
| Colour | Titanium grey |
| Wireless Interface | NFC, UWB, Bluetooth, Wi-Fi 7, Wi-Fi 7 |
| Service Provider | Not specified |
| Security Devices | Fingerprint reader |
| Protection | Dustproof, splashproof, water-resistant |
| Connectors | USB-C |
| Wireless Charging Standards | WPC, Qi, Fast Wireless Charging 2.0, Wireless PowerShare |
| Front Camera | 12 Megapixel f/2.2 - automatic |
| Manufacturer Model Number | SM-S928B/DS |
| SIM Card | Dual-SIM - nano SIM, Electronic SIM card (e-SIM) |
| Main Camera | 200 Megapixel - wide-angle lens - f/1.7 - focus: automatic |
| Second Camera | 50 Megapixel - telephoto lens - 5x optical zoom - f/3.4 |
| Third Camera | 12 Megapixel - ultra wide-angle lens - f/2.2 |
| Fourth Camera | 10 Megapixel - telephoto lens - 3x optical zoom - f/2.4 |
| Specific Absorption Rate (SAR) | 1.056 W/kg (head) ¦ 1.3 W/kg (body) ¦ 2.4 W/kg (limb) |
General features
| Product Type | Smartphone |
| Manufacturer Model Number | SM-S928B/DS |
| Form Factor | Touch |
| Protection | Dustproof, splashproof, water-resistant |
| Width | 79 mm |
| Depth | 8.6 mm |
| Height | 162.3 mm |
| Weight | 232 g |
| Body Colour | Titanium grey |
| Body Material | Titanium frame |
RAM
| RAM | 12 GB |
| Internal Memory Capacity | 256 GB |
| User Memory | 229 GB |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 2 years |
CPU
| Type | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 for Galaxy |
| Clock Speed | 3.39 GHz |
| Processor Core Qty | 8-core |
Compliance
| Compliant Standards | VDE, IP68, Android Audio Streaming for Hearing Aid (ASHA), EcoLogo, IEC 61960, Carbon Trust |
| Included Accessories | SIM card removal tool, S Pen, USB-C to USB-C cable |
HDD / SSD tolerance
| Max Depth of Water Resistance | 1.5 m |
Display
| Type | OLED display |
| Technology | Dynamic AMOLED 2X |
| Diagonal Size | 6.8" |
| Display Resolution | 3120 x 1440 pixels |
| Display Format | QHD+ |
| Max Brightness | 2600 cd/m² |
| Colour Depth | 16.7 million colours |
| Enhancement Technology | Vision Booster technology |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Contrast Ratio | 5000000:1 |
| Protection | Corning Gorilla Glass Armour (scratch resistant glass) |
| Features | AOD(Always On Display), 1-120Hz adaptive refresh rate, 100% DCI-P3 |
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
| Fast Charging Technology | Power Delivery |
| Wireless Charging | Yes |
| Wireless Charging Standards | WPC, Qi, Fast Wireless Charging 2.0, Wireless PowerShare |
| Run Time Details | Active online usage (LTE): up to 27 hrs ¦ Active online usage (Wi-Fi): up to 28 hrs ¦ Playback (wireless video): up to 30 hrs ¦ Playback (wireless audio): up to 95 hrs |
Network
| Data Transmission | FDD-LTE, TDD-LTE, 5G NR FR1 |
| 2G Band | 850 GSM, 900 GSM, 1800 GSM, 1900 GSM |
| 3G UMTS Band | Band 1, Band 2, Band 4, Band 5, Band 8 |
| 3G UMTS Frequency | 2100, 1900, 1700, 850, 900 |
| 4G LTE Band | Band 1, Band 2, Band 3, Band 4, Band 5, Band 7, Band 8, Band 12, Band 13, Band 17, Band 18, Band 19, Band 20, Band 25, Band 26, Band 28, Band 32, Band 38, Band 39, Band 40, Band 41, Band 66 |
| 4G LTE Frequency | FDD 2100, FDD 1900 PCS, FDD 1800+, FDD 1700 - 2110 AWS, FDD 850, FDD 2600, FDD 900, FDD 700a, FDD 700c, FDD 700b, FDD 800 lower, FDD 800 upper, FDD 800 DD, FDD 1900+, FDD 850+, FDD 700 APT, FDD 1500 L, TDD 2600, TDD 1900, TDD 2300, TDD 2500, FDD 1700 - 2110 AWS-3 |
| 5G NR Band | N1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n26, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78 |
| 5G NR Frequency | FDD 2100, FDD 1900PCS, FDD 1800, FDD 850, FDD 2600, FDD 900, n12, FDD 800, FDD 1900, FDD 850, FDD 700APT, TDD TD 2600, TDD 2300, TDD TD 2500, FDD AWS-3, SDL DL 1500+, TDD TD 3700, TDD TD 3500 |
| Wireless Interface | NFC, Ultra-Wideband (UWB), Bluetooth 5.3, IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, Wi-Fi 7 |
Charging
| Connector Type | USB Type-C - 24 pin USB-C |
Features
| Sensors | Accelerometer, light sensor, proximity sensor, barometer, gyro sensor, hall sensor, geomagnetic sensor |
| Security Devices | Fingerprint reader |
| Additional Features | MIMO technology, Samsung KNOX, Samsung DeX support, Samsung Smart Switch, Samsung Knox Vault, Samsung Knox Matrix, Samsung Wallet, Private Share function, Live Translate, Speech-to-Text (speech recognition), 7 years of Security Updates, cooling system with vapour chamber, Note Assist, Circle to Search, Galaxy AI, Interpreter, Chat Assist, Transcript Assist, 7 generations of OS upgrades, Passkeys, Security & Privacy Dashboard, Secure Wi-Fi, Maintenance Mode, Samsung Health, Samsung Care+, SmartThings Support |
Technology
| Technology | WCDMA (UMTS) / GSM |
| Mobile Broadband Generation | 5G |
| Service Provider | Not specified |
| Operating System | Android 14 |
| User Interface | Samsung One UI 6.1 |
| Navigation | GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo, QZSS |
| SIM Card Type | Nano SIM, Electronic SIM card (e-SIM) |
| SIM Card Qty | Dual-SIM |
| Payment Technology | Samsung Pay |
| Input Device | Multi-touch |
Video / Audio
| Supported Digital Audio Standards | WAV, AAC, AMR, MP3, FLAC, XMF, OGG, MIDI, APE (Monkey's Audio), M4A, DSF, MXMF, OGA, 3GA, AWB, IMY, RTTTL, RTX, OTA, DFF, MID |
| Supported Digital Video Standards | MKV, FLV, AVI, 3GP, M4V, WebM, 3G2, MP4 |
Camera
| Sensor Resolution | 12 Megapixel |
| Lens Aperture | F/2.2 |
| Focus Adjustment | Automatic |
| Field of View (FoV) | 80 degree(s) |
Camera
| Sensor Resolution | 200 Megapixel |
| Optical Image Stabiliser | Optical Image Stabiliser (OIS) |
| Lens Type | Wide-angle lens |
| Lens Aperture | F/1.7 |
| Field of View (FoV) | 85 degree(s) |
| Pixel Size | 1.4 µm |
| Focus Adjustment | Automatic |
| Camera Modes | Nightography |
| HDR Mode | Super HDR |
| Light Source | LED flash |
| Video Resolutions | Slo-mo video 1920 x 1080 (1080p) at 240 fps, Slo-mo video 3840 x 2160 (4K) at 120 fps, 7680 x 4320 (UHD 8K) at 30fps |
| Features | Edit Suggestion, Generative Edit, AI Zoom, ProVisual Engine, Photo Assist, 2x Optical Quality Zoom, Quad Tele Zoom System, Adaptive Pixel Sensor, Instant Slow-mo |
Camera
| Sensor Resolution | 50 Megapixel |
| Optical Zoom | 5x |
| Optical Image Stabiliser | Optical Image Stabiliser (OIS) |
| Lens Type | Telephoto lens |
| Lens Aperture | F/3.4 |
| Field of View (FoV) | 22 degree(s) |
| Features | 10x Optical Quality Zoom, 100X Space Zoom, Super Resolution technology |
PIMItemProductDetailedSpecH0000720
| Sensor Resolution | 12 Megapixel |
| Lens Type | Ultra wide-angle lens |
| Lens Aperture | F/2.2 |
| Field of View (FoV) | 120 degree(s) |
PIMItemProductDetailedSpecH0000721
| Sensor Resolution | 10 Megapixel |
| Optical Zoom | 3x |
| Optical Image Stabiliser | Optical Image Stabiliser (OIS) |
| Lens Type | Telephoto lens |
| Lens Aperture | F/2.4 |
| Field of View (FoV) | 36 degree(s) |
| Features | 30x Space Zoom, Super Resolution technology |
Certificates
| Packaging Recycled Content | 100 % - recycled paper |
Specifications
The Samsung Galaxy S24 Ultra is designed to redefine the smartphone experience with its advanced features and performance. Featuring a stunning 6.8-inch Dynamic AMOLED 2X display, this device offers vibrant colors and sharp details, ensuring an immersive viewing experience. The 5000 mAh battery with Fast Wireless Charging 2.0 and Wireless PowerShare allows for extended use without the worry of running out of power.
Equipped with a versatile camera system, including a 200-megapixel wide-angle lens and a telephoto lens that supports 30x Space Zoom, photos and videos can be captured in striking detail. With the Snapdragon 8 Gen 3 processor and 12 GB of RAM, this smartphone handles demanding tasks seamlessly and supports a range of multimedia formats. Additionally, features like Samsung DeX support and Samsung Pay enhance productivity and convenience, making the Galaxy S24 Ultra a choice for tech-savvy individuals.
- Epic, just like that
Unleash great ways to create, connect and more. The era of mobile AI is here. - Sleek, strong, stunning
Titanium - the next step in tough. Experience S24 Ultra through a 6.8" flat display with embedded S Pen. - Armor up with titanium
Check out the upgrade - a sturdy shield of titanium built right into the frame. - Never be lost in translation
Break down language barriers over the phone or texting with Live Translate. - Find the right words fast
Get real-time tone suggestions to make your writing sound more professional or conversational. - Summarize in the blink of AI
Note Assist makes a long story short. Simply start writing and AI formats your notes into a clear, easy-to-review summary. - Capture details that rival reality with 200MP
Meet the industry standard for camera quality, with the most megapixels available on a smartphone. ProVisual engine improves color tone and brings out detail in every photo. - Zoom into the dark with Nightography
With 1.6x larger pixels and a wider Tele OIS, Space Zoom makes even distant, low-light subjects clearly stunning in both photos and videos. - AI from preview to post
With Super HDR upgrade and an AI assist, instantly see what your super-vivid pics and videos will look like before you take them. It even works when you"re shooting within social media apps. - Resize it, retouch it - just like that
AI editing capabilities help you get the exact photo you want, relocating objects and intelligently filling in empty spaces.