Lenovo Yoga Slim 7 13ITL5 82CU
Part# 82CU005CIX-B
EAN:5715251148467
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo Yoga Slim 7 13ITL5 - 13.3" - Intel Core i5 - 1135G7 - Evo - 16 GB RAM - 512 GB SSD - Italian |
| Manufacturer Warranty | Base warranty - 2 years - pick-up and return ¦ Extended warranty - 2 years - on-site ¦ Limited warranty - battery - 1 year |
| Features | Ambient light sensor |
| Dimensions (WxDxH) | 29.588 cm x 20.885 cm x 1.49 cm |
| Weight | 1.21 kg |
| Processor | Intel Core i5 (11th Gen) - 1135G7 / 2.4 GHz, up to 4.2 GHz / 8 MB Cache |
| Networking | 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.1 |
| Product Type | Notebook |
| Localisation | Language: English, Italian / region: Italy |
| Display | 13.3" LED backlight 2560 x 1600 / WQXGA |
| Battery | Up to 15.2 hours |
| Operating System | Win 11 Home - Dutch / English / French / German / Italian |
| Memory | 16 GB LPDDR4X (provided memory is soldered) |
| Colour | Iron grey |
| Keyboard | Italian |
| Platform Technology | Intel Evo |
| Bundled Services | 2 Years Lenovo Premium Care with Onsite |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified |
| Graphics | Intel Iris Xe Graphics |
| Storage | 512 GB SSD - NVMe |
| Security | Firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Integrated Webcam | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
General features
| Product Type | Notebook |
| Operating System | Windows 11 Home - Dutch / English / French / German / Italian |
RAM
| RAM | 16 GB (provided memory is soldered) |
| Technology | LPDDR4X SDRAM |
| Speed | 4266 MT/s |
| Rated Speed | 4266 MHz |
Warranty
| Service & Support | Base warranty - 2 years - pick-up and return ¦ Extended warranty - 2 years - on-site ¦ Limited warranty - battery - 1 year |
| Bundled Services | 2 Years Lenovo Premium Care with Onsite |
Storage capacity
| Main Storage | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe 4.0 x4 - NVM Express (NVMe) |
Compliance
| Colour | Iron grey |
| Case Material | Aluminum |
| Surface Finish | Anodising sandblasting |
| Integrated Options | Ambient light sensor |
| Security | Firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Features | Administrator password, power-on password, Rapid Charge Boost |
| Included Accessories | USB-C slim power adapter |
| Compliant Standards | RoHS, TUV Rheinland Low Blue Light Certification, Energy-Related Products (ErP) Lot 3 |
| Localization | Language: English, Italian / region: Italy |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 5 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Humidity Range Operating | 8 - 95% |
Software
| Software Included | Microsoft Office (Trial) |
Display
| Type | 13.3" - IPS |
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| Resolution | 2560 x 1600 (WQXGA) |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:10 |
| Image Brightness | 300 cd/m² |
| Colour Gamut | 100% sRGB |
| Features | Glossy, Low Power, Dolby Vision |
Battery
| Technology | Lithium polymer |
| Capacity | 50 Wh |
| Run Time | Up to 15.2 hours |
Network
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.1 |
| Wireless Controller | M.2 Card |
| Features | Dual stream (2x2) |
Physical dimensions
| Dimensions (WxDxH) | 29.588 cm x 20.885 cm x 1.49 cm |
| Weight | 1.21 kg |
Processor
| CPU | Intel Core i5 (11th Gen) 1135G7 / 2.4 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.2 GHz |
| Number of Cores | Quad-Core |
| Cache | 8 MB |
| Platform Technology | Intel Evo |
| Features | Integrated memory controller |
Audio & graphics
| Graphics Processor | Intel Iris Xe Graphics |
| Max Monitors Supported | 3 external monitor(s) |
| Camera | Yes - 720p |
| Camera Features | IR camera, Windows Hello, fixed focus, ToF sensor |
| Sound | Harman/kardon stereo speakers, dual array microphone |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Atmos |
| Audio Features | Output: Harman-branded |
Keyboard
| Type | Keyboard, touchpad |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Layout | Italian |
| Features | Multi-touch touchpad, buttonless touchpad, glass touchpad |
Power
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt |
Connections & interface
| Interfaces Details | 2 x USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery 3.0) ¦ USB-C 3.2 Gen 2 (supports DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery 3.0) ¦ Headphone/microphone combo jack |
| Interfaces | 2 x USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery 3.0) ¦ USB-C 3.2 Gen 2 (supports DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery 3.0) ¦ Headphone/microphone combo jack |
Certificates
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| TCO Certified | - |
Specifications
Co-engineered with Intel, the Yoga Slim 7i (13") laptop features Intel Evo platform for the perfect combination of performance, responsiveness, battery life and stunning visuals. Combining truly immersive entertainment and a range of smart features, it"s designed to help you make the most of every day.
- Enjoy exceptional performance, everywhere
Enjoy an exceptional experience anywhere with Intel Evo platform. Lenovo has co-engineered the Yoga Slim 7i (13") laptop with Intel to provide the perfect combination of features to make you unstoppable. At the heart of this device lies the boundary-breaking responsiveness of an 11th Gen Intel Core processor - multitask seamlessly from anywhere with lightning-fast Intel Wi-Fi 6 and Thunderbolt 4 connectivity for speedy transfers and charging. - Home entertainment, wherever you are
At only 1.25kg, and with a stunning QHD display, the Yoga Slim 7i (13") delivers incredible visuals. Enjoy vivid colors and crisp, detailed images with Intel Iris Xe graphics and Dolby Vision. Plus, with three-dimensional audio of Dolby Atmos combined with Harman Kardon speakers, it"s a mobile entertainment hub. - Experience real freedom
Thanks to Intelligent Cooling that automatically optimizes performance based on your needs, the Yoga Slim 7i (13") runs cool and unplugged, extending battery life to more than enough for a day"s work and a night"s binge-watching. And when your power runs low, rapid charging ensures you"ll get a boost in no time. - Smart is as smart does
With a range of AI-powered features, the Yoga Slim 7i (13") saves you time and effort, while optimizing your PC experience. For instance, your laptop will power on the moment you open the lid, and then facial recognition technology will instantly log you in. Also, poor-quality local videos are upscaled automatically to fill the screen with hi-res visuals, thanks to Super Resolution. - One less thing to worry about
When it comes to security, the Yoga Slim 7i (13") has got your back. Built-in sensors will issue a Privacy Alert if someone"s shoulder surfing to see what"s on your screen. And when you need to step away, motion sensors will automatically log you out, safeguarding your privacy.