Lenovo Yoga 7 14IRL8 82YL
Part# 82YL005HFR-G
EAN:5715251349659
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo Yoga 7 14IRL8 - 14" - Intel Core i5 - 1335U - Evo - 16 GB RAM - 512 GB SSD - French |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - 2 years - pick-up and return ¦ Limited warranty - battery - 1 year |
| Dimensions (WxDxH) | 31.787 cm x 22.25 cm x 1.649 cm |
| Weight | 1.55 kg |
| Processor | Intel Core i5 (13th Gen) - 1335U / 1.3 GHz, up to 4.6 GHz / 12 MB Cache |
| Networking | Bluetooth 5.2, 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E) |
| Product Type | Notebook - 2-in-1 - flip design |
| Localisation | Language: French / region: France |
| Display | 14" touchscreen 2240 x 1400 / 2.2K @ 60 Hz |
| Input Device | Digitizer, digital pen |
| Operating System | Win 11 Home - French |
| Memory | 16 GB LPDDR5 (provided memory is soldered) |
| Colour | Tidal teal |
| Keyboard | French |
| Platform Technology | Intel Evo |
| Bundled Services | CO2 Offset 0.5 ton (2nd Gen) |
| Manufacturer Selling Program | TopSeller |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified EPEAT Gold |
| Graphics | Intel Iris Xe Graphics |
| Storage | 512 GB SSD - NVMe |
| Security | Firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Numeric Keypad | Yes |
| Integrated Webcam | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Repairability Index | 7.5 (out of 10) |
General features
| Product Type | Notebook - Yes - flip design |
| Operating System | Windows 11 Home - French |
RAM
| RAM | 16 GB (provided memory is soldered) |
| Technology | LPDDR5 SDRAM |
| Rated Speed | 2600 MHz |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 2 years - pick-up and return ¦ Limited warranty - battery - 1 year |
| Bundled Services | CO2 Offset 0.5 ton (2nd Gen) |
Storage capacity
| Main Storage | 512 GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0 x4 - NVM Express (NVMe) |
Compliance
| Colour | Tidal teal |
| Case Material | Aluminium (top), aluminium (bottom) |
| Surface Finish | Aluminium anodising stamping with sandblasting |
| Security | Firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Features | MIL-STD-810H tested |
| Included Accessories | USB-C power adapter, Lenovo Digital Pen |
| Compliant Standards | RoHS, Energy-Related Products (ErP) Lot 6, Energy-Related Products (ErP) Lot 26 |
| Localization | Language: French / region: France |
| Manufacturer Selling Program | TopSeller |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 5 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Humidity Range Operating | 8 - 95% |
Software
| Software Included | Microsoft Office (Trial) |
Display
| Type | 14" - IPS |
| Touchscreen | Yes (10-point multi-touch) |
| Resolution | 2240 x 1400 (2.2K) |
| V-Sync Rate at Max Res. | 60 Hz |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:10 |
| Image Brightness | 300 cd/m² |
| Colour Gamut | 100% sRGB |
| Features | Glossy, anti-fingerprint, Low Blue Light technology, Glass Panel, one glass metal mesh (OGM), Dolby Vision |
Battery
| Technology | Lithium polymer |
| Capacity | 71 Wh |
Network
| Wireless | Bluetooth 5.2, 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E) |
| Features | Dual stream (2x2) |
Physical dimensions
| Dimensions (WxDxH) | 31.787 cm x 22.25 cm x 1.649 cm |
| Weight | 1.55 kg |
Processor
| CPU | Intel Core i5 (13th Gen) 1335U / 1.3 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.6 GHz |
| Number of Cores | 10-core |
| Performance Cores | 2 |
| Efficient Cores | 8 |
| Cache | 12 MB |
| Platform Technology | Intel Evo |
| Features | Integrated memory controller |
Audio & graphics
| Graphics Processor | Intel Iris Xe Graphics |
| Camera | Yes - 1080p |
| Camera Features | Privacy shutter, IR camera, Windows Hello, fixed focus |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone |
| Codec | Realtek ALC3306 |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Atmos |
| Audio Features | Output: Smart Amplifier (AMP) |
Keyboard
| Type | Keyboard, digitizer, touchpad, digital pen |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Layout | French |
| Numeric Keypad | Yes |
| Features | Multi-touch touchpad, buttonless touchpad, precision touchpad |
Power
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt |
Connections & interface
| Interfaces Details | USB 3.2 Gen 1 (Always On) ¦ 2 x USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery 3.0) ¦ HDMI ¦ Headphone/microphone combo jack (mini-phone 3.5 mm) |
| Memory Card Reader | Yes (SD Card) |
Certificates
| Repairability Index | 7.5 (out of 10) |
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Specifications
Discover the Lenovo Yoga 7 14IRL8, a blend of innovative design and performance. This laptop features a 360° flip design, allowing it to adapt to your needs, whether for work or entertainment. Experience immersive audiovisuals with Dolby Atmos stereo speakers and a 14-inch Dolby Vision touchscreen, perfect for immersive viewing and listening. Under the hood, the Intel Iris Xe Graphics and high-speed LPDDR5 SDRAM ensure smooth, responsive performance across all your tasks. Constructed with durability in mind, it meets MIL-STD-810H standards and is equipped with a firmware TPM 2.0 security chip to keep your data secure. Stay connected with USB4/Thunderbolt 4/DisplayPort 1.4 interfaces and a 1080p IR camera, making it easier than ever to connect with others and manage your work efficiently. The Lenovo Yoga 7 14IRL8 is not just a laptop; it"s your companion for productivity and entertainment, wherever you go.
- Designed for comfort and ease
Crafted from sandblasted anodized metal, the Yoga 7"s subtly rounded edges are designed to feel comfortable in your hands. A 360-degree hinge offers stability as you transition from tablet to laptop mode and back. Thoughtful details include a webcam privacy shutter and a color-matched keyboard with backlighting. - Entertainment to go
Enjoy vibrant visuals on a 14 inch display edged with microborders and optimized with Intel Iris Xe graphics. Combining that with a user-facing Dolby Atmos Speaker System, the Yoga 7 2 in 1 laptop offers entertainment that will go anywhere. - Performance and responsiveness
Co-engineered by Lenovo and Intel to provide the ultimate experience for life and work anywhere, the Yoga 7 laptop combines versatile portability and enhanced productivity. Experience the boundary-breaking performance and responsiveness of Intel Core processors and vibrant display clarity with Intel Iris Xe graphics. You"ll also enjoy lightning-fast speeds with Intel Wi-Fi 6 and two Thunderbolt 4 ports for connecting to power and accessories with a single cable. - Smarter convenience
The Yoga 7 uses AI innovation to optimize your time and effort. Get started faster; this PC powers up the moment you open the lid. Log in with an ultra-secure fingerprint reader. Intelligent Cooling optimizes performance depending on your activities to enable lengthy battery life. Get help from voice assistant Alexa, now featuring an improved UI and expanded features. This is smarter technology.