Lenovo ThinkPad X1 Yoga G4
Part# TLX1YG4FR26B
EAN:5707271602289
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo ThinkPad X1 Yoga G4 - 14" - Intel Core i7 - 8665U - 16 GB RAM - 256 GB SSD - refurbished |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - return to base - 2 years |
| Processor | Intel Core i7 (8th Gen) - 8665U / 1.9 GHz, up to 4.8 GHz / 8 MB Cache |
| Product Type | Notebook |
| Display | 14" |
| Input Device | UltraNav, TrackPoint |
| Operating System | Win 11 Pro |
| Memory | 16 GB |
| Pricing Type | Premium - refurbished |
| Graphics | Intel UHD Graphics |
| Storage | 256 GB SSD - NVMe |
General features
| Product Type | Notebook |
| Operating System | Windows 11 Pro |
RAM
| RAM | 16 GB |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - return to base - 2 years |
Storage capacity
| Main Storage | 256 GB SSD M.2 - NVM Express (NVMe) |
Compliance
| Included Accessories | Power adapter |
| Pricing Type | Premium - refurbished |
Display
| Type | 14" |
Processor
| CPU | Intel Core i7 (8th Gen) 8665U / 1.9 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.8 GHz |
| Number of Cores | Quad-Core |
| Cache | 8 MB |
| Features | 8 Threads, Intel Smart Cache |
Audio & graphics
| Graphics Processor | Intel UHD Graphics |
Keyboard
| Type | Keyboard, UltraNav, TrackPoint |
Specifications
We offer premium renewed tech to help organizations and people make better choices for a more sustainable future. From the very beginning, our focus has been on product quality – because quality is the key to making pre-owned tech the new norm. Real change happens when renewed devices deliver a great user experience at a competitive price, with a reduced environmental impact.
A near-new laptop with a clean, high-quality appearance – ideal for users who want excellent visual condition and performance at great value. It delivers an "almost new" impression, with the top cover or palm rest refreshed to look close to new. No marks or wear are visible on the screen or palm rest, keeping the most used areas looking like new. Every unit is carefully selected, fully tested, and professionally refurbished to meet strict standards for reliable everyday performance. Premium includes a 2-year warranty, with an option to upgrade, giving you a more sustainable and worry-free choice.
- Powerful processor
The Intel Core i7-8665U processor offers a base clock speed of 1.9 GHz that can boost up to 4.8 GHz, providing the power needed for demanding applications. - Bright and clear display
The 14-inch LED display ensures vibrant colors and sharp details, making it perfect for presentations and media consumption. - Ample storage capacity
With a 256 GB SSD, this notebook has enough space for essential documents and benefits from the speed of NVM Express technology for quick data access. - Versatile input options
Featuring a combination of keyboard, UltraNav, and TrackPoint, users have multiple ways to interact with the Lenovo ThinkPad X1 Yoga G4 to enhance productivity. - Efficient multitasking
The installed 16 GB RAM allows for smooth operation across multiple applications, making it suitable for both professional and personal use.