Lenovo ThinkPad T490
Part# TLT490MX26B
EAN:5707271583717
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo ThinkPad T490 - 14" - Intel Core i7 - 8665U - 16 GB RAM - 256 GB SSD - Nordic - refurbished |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - return to base - 2 years |
| Dimensions (WxDxH) | 32.9 cm x 22.7 cm x 1.79 cm |
| Weight | 1.55 kg |
| Processor | Intel Core i7 (8th Gen) - 8665U / 1.9 GHz, up to 4.8 GHz / 8 MB Cache |
| Networking | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, Gigabit Ethernet |
| Product Type | Notebook |
| Display | 14" 1920 x 1080 / Full HD |
| Input Device | TrackPoint, UltraNav |
| Battery | Up to 16.11 hours |
| Operating System | Win 11 Pro |
| Memory | 16 GB DDR4 |
| Colour | Black |
| Keyboard | Nordic |
| Pricing Type | Premium - refurbished |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified EPEAT Gold |
| Storage | 256 GB SSD - TCG Opal Encryption 2, NVMe |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Dockable | Yes |
| Integrated Webcam | Yes |
| Carbon Footprint | 11.1 kg carbon emissions |
General features
| Product Type | Notebook |
| Operating System | Windows 11 Pro |
RAM
| RAM | 16 GB |
| Technology | DDR4 SDRAM |
| Form Factor | SO-DIMM 260-pin |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - return to base - 2 years |
Storage capacity
| Main Storage | 256 GB SSD M.2 - TCG Opal Encryption 2, NVM Express (NVMe) |
Compliance
| Colour | Black |
| Case Material | Glass-fibre, polyphenylene sulfide, polyamide |
| Dockable | Yes |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Features | Administrator password, hard drive password, power-on password, MIL-STD-810G tested |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
| Included Accessories | USB-C power adapter |
| Compliant Standards | RoHS |
| Pricing Type | Premium - refurbished |
Display
| Type | 14" - IPS |
| Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Widescreen | Yes |
| Features | Anti-glare |
Battery
| Technology | Lithium Ion |
| Capacity | 50 Wh |
| Run Time | Up to 16.11 hours |
Network
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0 |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
Physical dimensions
| Dimensions (WxDxH) | 32.9 cm x 22.7 cm x 1.79 cm |
| Weight | 1.55 kg |
Processor
| CPU | Intel Core i7 (8th Gen) 8665U / 1.9 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.8 GHz |
| Number of Cores | Quad-Core |
| Cache | 8 MB |
Audio & graphics
| Video System Features | Integrated graphics |
| Camera | Yes - 720p |
| Camera Features | ThinkShutter camera privacy |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone |
| Codec | Realtek ALC3287 |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Audio Premium |
Keyboard
| Type | Keyboard, TrackPoint, UltraNav |
| Keyboard Layout | Nordic |
| Features | Spill-resistant, multi-touch touchpad, buttonless touchpad |
Power
| Input | (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt |
Connections & interface
| Interfaces Details | USB 3.1 Gen 1 ¦ USB 3.1 Gen 1 (Always On) ¦ USB-C 3.1 Gen 1 ¦ USB-C 3.1 Gen 2 (supports Thunderbolt 3) ¦ HDMI ¦ Dock ¦ Headphone/microphone combo jack ¦ LAN |
Certificates
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Carbon Footprint | 11.1 kg carbon emissions |
Specifications
Refurbished & fully tested laptops - Consitant quality is ensured Purchase used or refurbished products has never been easier. It allows consumers to buy high-quality items at a significantly lower cost compared to their brand-new alternativs.
Choosing used or refurbished products contributes to environmental sustainability.
- Enhanced security
Equipped with a Trusted Platform Module (TPM 2.0) security chip, administrator password, hard drive password, and power-on password, the Lenovo ThinkPad T490 offers robust security features to protect sensitive information. - Superior connectivity
Featuring a comprehensive range of interfaces including USB 3.1 Gen 1, USB-C 3.1 Gen 1 and Gen 2/Thunderbolt 3, HDMI, and more, the Lenovo ThinkPad T490 ensures seamless connectivity for all your peripherals. - Impressive display
The 14-inch Full HD IPS LED display with anti-glare technology, 250 cd/m2 brightness, and a 45% color gamut delivers crisp, clear visuals for an optimal viewing experience. - Powerful performance
Powered by an 8th Generation Intel Core i7 Quad-Core processor and 16 GB of DDR4 SDRAM, the Lenovo ThinkPad T490 is designed to handle demanding applications and multitasking with ease. - Durable and portable
Constructed with glass-fiber, polyamide, and polyphenylene sulfide, and tested to MIL-STD-810G standards, the Lenovo ThinkPad T490 is built to withstand the rigors of daily use while remaining light and portable.