Lenovo ThinkPad P16s Gen 3 21KS
Part# 21KS0004MH-G
EAN:5715251309851
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo ThinkPad P16s Gen 3 - AI Ready - 16" - Intel Core Ultra 7 - 155H - 32 GB RAM - 1 TB SSD - English |
| Manufacturer Warranty | Base warranty - 3 years - pick-up and return ¦ Base warranty - battery - 1 year ¦ Extended warranty - 1 year - on-site - response time: next business day |
| Dimensions (WxDxH) | 36.15 cm x 24.86 cm x 2.113 cm |
| Weight | 1.82 kg |
| Processor | Intel Core Ultra 7 (Series 1) - 155H / 1.4 GHz, up to 4.8 GHz / 24 MB Cache |
| Networking | 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.3, Gigabit Ethernet |
| Product Type | Mobile workstation - AI Ready - 180-degree hinge design |
| Localisation | Language: English, German, French, Dutch / region: Netherlands |
| Display | 16" 1920 x 1200 / WUXGA @ 60 Hz |
| Input Device | Keyboard, TrackPoint, UltraNav |
| Operating System | Win 11 Pro - Dutch / English / French / German / Italian |
| Memory | 32 GB DDR5 (2 x 16 GB) |
| Colour | Black |
| Keyboard | English |
| Bundled Services | 1 Year Lenovo Premier Support, CO2 Offset 0.5 ton (2nd Gen) |
| Manufacturer Selling Program | Lenovo TopSeller |
| Environmental Standards | TCO Certified, generation 10, for notebooks, ENERGY STAR Qualified EPEAT Gold, EPEAT Climate+ |
| Video Memory | 4 GB GDDR6 SDRAM |
| Graphics | NVIDIA RTX 500 Ada / Intel Arc Graphics |
| Storage | 1 TB SSD - TCG Opal Encryption 2, NVMe, Performance |
| Security | Discrete Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader, smart card reader |
| Numeric Keypad | Yes |
| Integrated Webcam | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Carbon Footprint | 244 kg carbon emissions |
| Neural Processor Unit (NPU) | Intel AI Boost - up to 11 TOPS |
General features
| Product Type | Mobile workstation - AI Ready - 180-degree hinge design |
| Operating System | Windows 11 Pro - Dutch / English / French / German / Italian |
RAM
| RAM | 32 GB (2 x 16 GB) |
| Max RAM Supported | 96 GB |
| Technology | DDR5 SDRAM - non-ECC |
| Speed | 5600 MT/s |
| Form Factor | SO-DIMM 262-pin |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 0 |
| Rated Speed | 2800 MHz |
Warranty
| Service & Support | Base warranty - 3 years - pick-up and return ¦ Base warranty - battery - 1 year ¦ Extended warranty - 1 year - on-site - response time: next business day |
| Bundled Services | 1 Year Lenovo Premier Support, CO2 Offset 0.5 ton (2nd Gen) |
Storage capacity
| Main Storage | 1 TB SSD M.2 2280 PCIe 4.0 x4 - TCG Opal Encryption 2, NVM Express (NVMe), Performance |
Compliance
| Colour | Black |
| Case Material | Aluminium (top), aluminium (bottom) |
| Security | Discrete Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader, smart card reader |
| Features | Administrator password, power-on password, RapidCharge, MIL-STD-810H tested, self-healing BIOS, NVMe password, bottom cover tamper detection |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington nano security slot |
| Included Accessories | USB-C slim power adapter |
| Compliant Standards | RoHS, FIPS 140-2, TCG Certified |
| Localization | Language: English, German, French, Dutch / region: Netherlands |
| Manufacturer Selling Program | Lenovo TopSeller |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 5 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Humidity Range Operating | 8 - 95% |
Display
| Type | 16" - IPS |
| Resolution | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| V-Sync Rate at Max Res. | 60 Hz |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:10 |
| Image Brightness | 300 cd/m² |
| Horizontal Viewing Angle | +85 / -85 |
| Vertical Viewing Angle | +85 / -85 |
| Colour Gamut | 45% NTSC |
| Features | Anti-glare, 88% screen-to-body ratio, DC dimming |
Battery
| Technology | Lithium polymer |
| Capacity | 75 Wh |
Network
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.3 |
| Wireless Controller | Intel Wi-Fi 6E AX 211 |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| Ethernet Controller | Intel I219-V |
| Features | Wake-on-LAN (WOL), dual stream (2x2) |
Physical dimensions
| Dimensions (WxDxH) | 36.15 cm x 24.86 cm x 2.113 cm |
| Weight | 1.82 kg |
Processor
| CPU | Intel Core Ultra 7 (Series 1) 155H / 1.4 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.8 GHz |
| Number of Cores | 16-core |
| Cache | 24 MB |
| Features | Integrated memory controller |
Audio & graphics
| Multi-GPU Configuration | 1 single GPU card / integrated GPU |
| Graphics Processor | NVIDIA RTX 500 Ada / Intel Arc Graphics |
| Video Memory | 4 GB GDDR6 SDRAM |
| Max Monitors Supported | 3 external monitor(s) |
| Video System Features | NVIDIA TXAA, Direct X 12 Ultimate, Vulkan Support, NVIDIA FXAA |
| Camera | Yes |
| Resolution | 5 Megapixel |
| Camera Features | Privacy shutter, IR camera, Windows Hello, fixed focus, Ultrasonic Human Presence Detection |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone |
| Codec | Realtek ALC3287 |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Audio |
| Audio Features | Input: Dolby Voice, far-field |
Keyboard
| Type | Keyboard, TrackPoint, UltraNav |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Layout | English |
| Numeric Keypad | Yes |
| Features | Spill-resistant, multi-touch touchpad |
Power
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 135 Watt |
Connections & interface
| Interfaces Details | USB 3.2 Gen 1 ¦ USB 3.2 Gen 1 (Always On) ¦ 2 x USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 2.1 Alt Mode) (Power Delivery 3.0) ¦ HDMI (4K support) ¦ Headphone/microphone combo jack ¦ LAN |
Certificates
| TCO Certified | - TCO Certified, generation 10, for notebooks |
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold |
| EPEAT Climate+ | Yes |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Carbon Footprint | 244 kg carbon emissions |
| Total CF/unit Standard Deviation (kg CO2e) | 39 |
AI
| Neural Processor Unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU Performance Up To (TOPS) | 11 TOPS |
| Sparsity Support | Yes |
| AI Software Frameworks Supported by NPU | DirectML, OpenVINO, WindowsML, ONNX RT |
| Windows Studio Effects Support | Yes |
Specifications
16" kraftig mobil arbejdsstation til fagfolk på vej
AI-assisteret produktivitet låst op med Intel Core Ultra processor
Uafhængige softwareleverandør-certificeringer (ISV) som Adobe, AVID, Altair
Ideelle til arkitekter, administratorer, ingeniører, 2D- og 3D-kunstnere.
- Slip kræfterne løs: Kompakt styrke, ubegrænset kreativitet
Nyd en robust ydeevne på ThinkPad P16s Gen 3 (16" Intel) mobil arbejdsstation drevet af Intel Core Ultra-processoren. Håndter intense arbejdsbyrder med lethed- de dedikerede AI-motorer øger produktiviteten, mens et avanceret varmeafledende system giver strømeffektivitet. Desuden skal du vælge diskret NVIDIA RTX 500 Ada-grafik for at kunne nyde overlegen visuel troskab. - Din arbejdsstation, din vej, overalt
Skift mellem opgaver som en professionel med P16s Gen 3-mobile arbejdsstation. Den kan prale af rigelige porte, super hukommelse og overlegen forbindelse med Wi-Fi ekstraudstyr og valgfri WWAN-teknologi til at forblive online hele døgnet. Denne enhed leverer robust ydeevne til en overkommelig pris og er ideel til arkitekter, ingeniører og såvel 2D-udviklere, som 3D-udviklere på indgangsniveau. - Klarhed- med muligheder, uden kompromiser
Uanset om du opretter indhold eller redigerer designs, leverer P16s Gen 3-arbejdsstation en fremragende visuel ekspertise med op til en 4K OLED-skærm. Hver skærm-mulighed er mat og de fleste er certificeret til et lavt blåt lys. Kommunikationsbjælken på skærmen giver mulighed for problemfrie virtuelle interaktioner, og kan prale af et 5 MP-kamera og førsteklasses mikrofoner. - Effektivitet i aktion: Arbejd hårdt, træd forsigtigt
For at sikre en stabil ydeevne til meget intensive opgaver kan P16s Gen 3-arbejdsstation prale af apps fra uafhængige softwareleverandører (ISV) som Adobe, ANSYS og AVID. Den tilbyder en omkostningseffektiv drift med ENERGY STAR 8.0. Og det bedste af det hele? Den indeholder en blanding af genanvendt plast og metal i sin konstruktion og har plastfri emballage.*Se den komplette liste over ISV-certificeringer - Mærk forskellen: Smidigere og smartere
Vores redesignede ThinkPad-tastatur har taktile markeringer for forbedret tilgængelighed. TrackPad"en er endnu større for bedre styring, og der er en TrackPoint Quick Menu, som kan tilpasses- udløst med et dobbelttryk. Desuden kan du multitaske hurtigere med en dedikeret Windows Copilot, der strømliner dine digitale opgaver, og øger din daglige produktivitet. - Ikke kun sikker, det er en virtuel fæstning
Drag fordel af ThinkShield, en avanceret sikkerhedssuite, til at kryptere data via et diskret Trusted Platform Module (dTPM). Få beskyttelse i flere lag med Intel Hardware Shield drevet af AI. Og få hurtig og sikker adgang til enheden med fingeraftrykslæser eller login med ansigtsgenkendelse. Desuden er den testet grundigt, så den overholder MIL-STD-810H-standarder.