Lenovo Tab Plus ZADX
Part# ZADX0091SE-S
EAN:5715251376907
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo Tab Plus ZADX - tablet - Android 14 or later - 128 GB - 11.5" |
| Manufacturer Warranty | 2-year warranty |
| Dimensions (WxDxH) | 17.425 cm x 1.358 cm x 26.83 cm |
| Weight | 650 g |
| Processor | MediaTek Helio G99 (8-core) |
| Product Type | Tablet |
| RAM | 8 GB |
| Display | 11.5" - 2000 x 1200 (204 ppi) - Multi-Touch |
| Operating System | Android 14 or later |
| Colour | Luna grey |
| Wireless Connectivity | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.2 |
| Processor Clock Speed | 2.2 GHz |
| Supported Flash Memory Cards | microSD |
| Energy Class | Class D |
| Security Devices | 2D face recognition unlock |
| Storage | 128 GB UFS card |
| Battery Run Time | Up to 38 hours |
| Rear Camera | 8 Megapixel focus: automatic |
| Front Camera | 8 Megapixel - fixed focus |
| Navigation System | GPS/GLONASS/Galileo |
| Carbon Footprint | 71 kg carbon emissions |
| Energy Label QR Code URL | Https://eprel.ec.europa.eu/qr/2242277 |
General features
| Product Type | Tablet |
| Energy Label QR Code URL | Https://eprel.ec.europa.eu/qr/2242277 |
| Energy Class | Class D |
| Operating System | Android 14 or later |
RAM
| Storage | 128 GB UFS card |
| RAM | 8 GB - LPDDR4X SDRAM |
| Supported Flash Memory Cards | microSD |
| Max Supported Capacity | 1 TB |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 2 years - pick-up and return ¦ Limited warranty - battery - 1 year |
CPU
| Processor | MediaTek Helio G99 |
| Processor Clock Speed | 2.2 GHz |
| Number of Cores | 8-core |
Compliance
| Colour | Luna grey |
| Case Material | Plastic, metal |
| Sensors | Accelerometer, ambient light sensor, gyroscope |
| Features | IP52 protection |
| Compliant Standards | RoHS, Energy-Related Products (ErP) Lot 6, Energy-Related Products (ErP) Lot 26, TÜV Rheinland Full Care Display 2.0 Certification |
| Repairability Class | Class A |
| Repeated Free Fall Reliability Class | Class D |
| Ingress Protection Rating | IP52 |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
Software
| Preloaded Software | Recorder, Gmail, YouTube, Google Chrome, Google Maps, Google Drive, Google Play Store, Google Docs, Find my device, Tides, WPS Office, Google Sheets, Youtube Kids, Google Slides, Google Messages, YouTube Music, Google Files, Lenovo Vantage, Google Photos, Google Entertainment Space, Google One, Google TV, MyScript calculator, Nebo, Lenovo Freestyle, Google Meet |
Display
| Type | 11.5" |
| Resolution | 2000 x 1200 (204 ppi) |
| Colour Gamut | 72% NTSC |
| Touchscreen | Multi-Touch |
| Image Aspect Ratio | 15:9 |
| Image Brightness | 400 cd/m² |
| Features | 10-point multi-touch, anti-fingerprint, ±80° horizontal viewing angle, ±80° vertical viewing angle, in-cell touch technology, 90 Hz refresh rate, 86% screen-to-display ratio |
Battery
| Technology | Lithium polymer |
| Capacity | 8600 mAh |
| Run Time | Up to 38 hours |
| Run Time Details | Video playback: up to 12 hour(s) ¦ Web browsing: up to 12 hour(s) ¦ Local storage music playback time: up to 38 hour(s) |
| Battery Endurance per Cycle | 8045 min |
| Battery Endurance in Cycles | 1000 |
Network
| Wireless Connectivity | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.2 |
| Security Protocols & Features | Wi-Fi Direct |
Input dispositivi
| Security Devices | 2D face recognition unlock |
Physical dimensions
| Width | 17.425 cm |
| Depth | 1.358 cm |
| Height | 26.83 cm |
| Weight | 650 g |
Audio
| Graphics | ARM Mali-G57 MC2 |
| Supported Digital Audio Standards | Dolby Atmos |
| Audio | Dual array microphone, 8 JBL speakers |
Slots
| Expansion Slots | 1 x microSD |
| Interfaces | 1 x USB-C/USB 2.0 ¦ 1 x headset mini jack (3.5mm) |
PIMItemProductDetailedSpecH0000455
| Receiver | GPS/GLONASS/Galileo |
PIMItemProductDetailedSpecH0000581
| Sensor Resolution | 8 Megapixel |
| Focus Adjustment | Automatic |
Camera
| Sensor Resolution | 8 Megapixel |
| Focus Adjustment | Fixed focus |
| Face Detection | Face recognition |
| Features | Face unlock |
Certificates
| Carbon Footprint | 71 kg carbon emissions |
| Total CF/unit Standard Deviation (kg CO2e) | 28 |
| PAIA Version | 1.4.0 |
Specifications
Fordyb dig i en personlig lydoase med otte JBL-højttalere og Dolby Atmos.
Få glæde af trådløs musikstreaming hvor som helst med Bluetooth-forbindelse.
Dynamiske billeder, der levendegøres af en 11,5" 2K-skærm.
Glæd dig til uafbrudt underholdning hele dagen med en hurtig 90-minutters opladning.
Lav din tablet om til en billedramme med standby-tilstand, mens du oplader.
- Immersive Display
Experience visual excellence with the Lenovo Tab Plus"s 11.5-inch display, featuring a 2000 x 1200 native resolution, 90 Hz refresh rate, and in-cell touch technology for smooth and responsive interaction. The 400 cd/m2 brightness and 72% NTSC color gamut ensure vivid and lifelike colors, making it ideal for both work and entertainment. - Powerful Audio
Elevate your listening experience with 8 JBL speakers integrated into the Lenovo Tab Plus, supporting Dolby Atmos for a comprehensive sound experience. Whether you"re watching movies, listening to music, or on a conference call, the dual array microphone and speakers deliver clear audio. - Robust Performance
Powered by the MediaTek Helio G99 processor with 8 GB of RAM, the Lenovo Tab Plus offers smooth and efficient performance for multitasking and gaming. The 8600 mAh battery ensures you stay productive and entertained throughout the day. - Enhanced Connectivity
Stay connected with the world with Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac and Bluetooth 5.2. Whether you"re at home or on-the-go, the Lenovo Tab Plus ensures you"re always just a click away from your content, thanks to its comprehensive wireless connectivity options. - Durable and Secure
Designed with IP52 protection, the Lenovo Tab Plus is built to withstand everyday spills and splashes. Additionally, the 2D face recognition unlock feature provides an extra layer of security, ensuring that your data and personal information are protected.