Flex 5 16ALC7 R7 5700U/16GB/1TBM2/WQXGA/MT/F/P/W11
Part# 82RA003DGE-S
EAN:5715251115285
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo IdeaPad Flex 5 16ALC7 - 16" - AMD Ryzen 7 - 5700U - 16 GB RAM - 1 TB SSD - German |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - 2 years - pick-up and return ¦ Limited warranty - battery - 1 year |
| Features | G-sensor, hall sensor |
| Dimensions (WxDxH) | 35.78 cm x 25.39 cm x 1.87 cm |
| Weight | 2.1 kg |
| Processor | AMD Ryzen 7 5700U / 1.8 GHz, up to 4.3 GHz / 8 MB Cache |
| Networking | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.1 |
| Product Type | Notebook - flip design |
| Localisation | Language: German / region: Germany |
| Display | 16" LED backlight touchscreen 2560 x 1600 / 2.5K |
| Input Device | Digitizer, digital pen |
| Battery | Up to 10 hours |
| Operating System | Win 11 Home - German |
| Memory | 16 GB LPDDR4X (provided memory is soldered) |
| Colour | Storm grey |
| Keyboard | German |
| Manufacturer Selling Program | Lenovo TopSeller |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified |
| Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Storage | 1 TB SSD - NVMe |
| Security | Firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Numeric Keypad | Yes |
| Integrated Webcam | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
General features
| Product Type | Notebook - flip design |
| Operating System | Windows 11 Home - German |
RAM
| RAM | 16 GB (provided memory is soldered) |
| Technology | LPDDR4X SDRAM |
| Speed | 4266 MT/s |
| Rated Speed | 4266 MHz |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 2 years - pick-up and return ¦ Limited warranty - battery - 1 year |
Storage capacity
| Main Storage | 1 TB SSD M.2 2242 PCIe 4.0 x4 - NVM Express (NVMe) |
Compliance
| Colour | Storm grey |
| Case Material | Aluminium (top), glass-fibre (bottom), polycarbonate ABS (bottom) |
| Surface Finish | Aluminium anodising stamping |
| Integrated Options | G-sensor, hall sensor |
| Security | Firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Features | Administrator password, hard drive password, Rapid Charge Boost, self-healing BIOS, Amazon Alexa Voice Assistant, pen upgradable, Lenovo Voice Assistant (LVA) |
| Included Accessories | Power adapter, Lenovo Digital Pen |
| Compliant Standards | RoHS, TUV Rheinland Low Blue Light (Software Solution) |
| Localization | Language: German / region: Germany |
| Manufacturer Selling Program | Lenovo TopSeller |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 5 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Humidity Range Operating | 8 - 95% |
Software
| Software Included | Microsoft Office (Trial) |
Display
| Type | 16" - IPS |
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| Touchscreen | Yes (10-point multi-touch) |
| Resolution | 2560 x 1600 (2.5K) |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:10 |
| Image Brightness | 400 cd/m² |
| Colour Gamut | 100% sRGB |
| Features | Glossy, One Glass Solution, Direct Bonding technology, Glass Film Film (GFF), Low Blue Light technology, capacitive touch screen, 170° viewing angle, DC dimming |
Battery
| Technology | Lithium polymer |
| Capacity | 52.5 Wh |
| Run Time | Up to 10 hours |
| Battery Run Time | Local video (1080p) playback time (150 nits): up to 10 hours |
Network
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.1 |
| Wireless Controller | M.2 Card |
| Features | Dual stream (2x2) |
Physical dimensions
| Dimensions (WxDxH) | 35.78 cm x 25.39 cm x 1.87 cm |
| Weight | 2.1 kg |
Processor
| CPU | AMD Ryzen 7 5700U / 1.8 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.3 GHz |
| Number of Cores | 8-core |
| Cache | L3 - 8 MB |
| Features | Integrated memory controller |
Audio & graphics
| Graphics Processor | AMD Radeon Graphics |
| Max Monitors Supported | 2 external monitor(s) |
| Camera | Yes - 1080p |
| Camera Features | Privacy shutter, fixed focus |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone |
| Codec | Realtek ALC3287 |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Audio |
Keyboard
| Type | Keyboard, digitizer, touchpad, digital pen |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Layout | German |
| Numeric Keypad | Yes |
| Features | Multi-touch touchpad, buttonless touchpad, precision touchpad |
Power
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt |
Connections & interface
| Interfaces Details | USB 3.2 Gen 1 ¦ USB 3.2 Gen 1 (Always On) ¦ USB-C 3.2 Gen 2 (supports DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery 3.0) ¦ HDMI ¦ Headphone/microphone combo jack |
| Memory Card Reader | 4 in 1 (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC Card) |
Certificates
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| TCO Certified | - |
Specifications
The Lenovo IdeaPad Flex 5 16ALC7 redefines flexibility and performance in the notebook category. With its innovative 360° flip design, this notebook transitions seamlessly between a traditional laptop and a dynamic tablet, catering to a wide range of user needs. The 16-inch glossy IPS touchscreen display, complemented by Dolby Audio compliant high definition audio, offers an immersive experience for both work and play.
Designed for the modern user, it features a robust suite of interfaces including USB-C 3.2 Gen 2/DisplayPort 1.4, HDMI, and USB 3.2 Gen 1, ensuring that you"re prepared for any task. The construction not only gives it a sleek look but also houses advanced security features like a firmware TPM 2.0 security chip and a fingerprint reader, providing both style and substance.
Whether it"s for professional use, academic purposes, or entertainment, the Lenovo IdeaPad Flex 5 16ALC7 is equipped to handle it all, making it an excellent choice for those who value performance and flexibility.
- Smart tech features
Full-function USB-C 3.2 Gen 2 ports support power delivery, display output to 4K screens, and fast data transfer. Rapid-charging technology boosts battery life by two hours with only 15 minutes of charging. A fingerprint sensor gives you login security. - Beauty that lasts
Tested 25,000 times for durability, the 360-degree design allows working and playing in four modes: laptop, tablet, tent, or stand. The unique drop-down hinge provides a comfortable typing angle on this thin and light laptop. - Gorgeous visuals
Enjoy ultra-sharp images and clear readability and color accuracy on a large 16" WUXGA touchscreen display with 300-nit brightness and 60% sRGB color gamut. Its 16:10 aspect ratio with 90% AAR means more screen real estate for your work, entertainment, and content creation, while TUV low blue light certification ensures your eye comfort and safety.