Lenovo IdeaPad Flex 5 14ABR8
Part# 82XX00C0PG-S
EAN:5715251353731
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo IdeaPad Flex 5 14ABR8 - 14" - AMD Ryzen 5 - 7430U - 16 GB RAM - 512 GB SSD - Portuguese |
| Manufacturer Warranty | Base warranty - 3 years - pick-up and return ¦ Base warranty - battery - 1 year ¦ Extended warranty - 3 months - on-site - response time: next business day |
| Dimensions (WxDxH) | 31.31 cm x 22.49 cm x 1.78 cm |
| Weight | 1.55 kg |
| Processor | AMD Ryzen 5 7430U / 2.3 GHz, up to 4.3 GHz / 16 MB Cache |
| Networking | 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.3 |
| Product Type | Notebook - 2-in-1 - flip design |
| Localisation | Language: English, Portuguese / region: Portugal |
| Display | 14" touchscreen 1920 x 1200 / WUXGA @ 60 Hz |
| Input Device | Digitizer, digital pen |
| Operating System | Win 11 Home - English / Portuguese |
| Memory | 16 GB LPDDR4X (provided memory is soldered) |
| Colour | Arctic grey |
| Keyboard | Portuguese |
| Bundled Services | 3 Months Lenovo Premium Care |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified EPEAT Silver |
| Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Storage | 512 GB SSD - NVMe |
| Security | Firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Integrated Webcam | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
General features
| Product Type | Notebook - Yes - flip design |
| Operating System | Windows 11 Home - English / Portuguese |
RAM
| RAM | 16 GB (provided memory is soldered) |
| Technology | LPDDR4X SDRAM |
| Speed | 4266 MT/s |
| Rated Speed | 2133 MHz |
Warranty
| Service & Support | Base warranty - 3 years - pick-up and return ¦ Base warranty - battery - 1 year ¦ Extended warranty - 3 months - on-site - response time: next business day |
| Bundled Services | 3 Months Lenovo Premium Care |
Storage capacity
| Main Storage | 512 GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0 x4 - NVM Express (NVMe) |
Compliance
| Colour | Arctic grey |
| Case Material | Glass-fibre (bottom), polycarbonate ABS (bottom), polycarbonate ABS (top), glass-fibre (top) |
| Surface Finish | Painting |
| Security | Firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Included Accessories | Power adapter, Lenovo Digital Pen |
| Compliant Standards | RoHS, Energy-Related Products (ErP) Lot 6, Energy-Related Products (ErP) Lot 26, TUV Rheinland Low Blue Light (Software Solution) |
| Localization | Language: English, Portuguese / region: Portugal |
Software
| Software Included | Microsoft Office (Trial) |
Display
| Type | 14" - IPS |
| Touchscreen | Yes (10-point multi-touch) |
| Resolution | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| V-Sync Rate at Max Res. | 60 Hz |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:10 |
| Image Brightness | 300 cd/m² |
| Colour Gamut | 45% NTSC |
| Features | Glossy, Low Blue Light technology, Glass Panel |
Battery
| Technology | Lithium polymer |
| Capacity | 52.5 Wh |
Network
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.3 |
| Features | Dual stream (2x2) |
Physical dimensions
| Dimensions (WxDxH) | 31.31 cm x 22.49 cm x 1.78 cm |
| Weight | 1.55 kg |
Processor
| CPU | AMD Ryzen 5 7430U / 2.3 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.3 GHz |
| Number of Cores | 6-core |
| Cache | L3 - 16 MB |
| Features | Integrated memory controller |
Audio & graphics
| Graphics Processor | AMD Radeon Graphics |
| Camera | Yes - 1080p |
| Camera Features | Privacy shutter, fixed focus |
| Sound | Front-facing stereo speakers, dual array microphone |
| Codec | Realtek ALC3287 |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Audio |
Keyboard
| Type | Keyboard, digitizer, touchpad, digital pen |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Layout | Portuguese |
| Features | Buttonless touchpad, precision multi-touch touchpad |
Power
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt |
Connections & interface
| Interfaces Details | USB 3.2 Gen 1 ¦ USB 3.2 Gen 1 (Always On) ¦ USB-C 3.2 Gen 2 (supports DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery 3.0) ¦ HDMI ¦ Headphone/microphone combo jack (mini-phone 3.5 mm) |
| Memory Card Reader | Yes (SD Card) |
Certificates
| EPEAT Compliant | EPEAT Silver |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Specifications
The Lenovo IdeaPad Flex 5 14ABR8 is designed to provide a versatile computing experience with its 360° flip design. This notebook features a 14-inch LED touchscreen display that supports 10-point multi-touch, making it easy to interact with applications and multimedia content. Enjoy vibrant visuals with a brightness of 300 cd/m², complemented by Low Blue Light technology for comfortable viewing. The inclusion of Dolby Audio enhances the audio experience, ensuring that every sound is clear and rich, whether during video calls or while enjoying your favorite music.
Equipped with a Ryzen 5 processor and integrated AMD Radeon Graphics, this device delivers reliable performance for a variety of tasks, from productivity to entertainment. It offers 16 MB of L3 cache and runs on LPDDR4X SDRAM, ensuring smooth multitasking. The device"s M.2 SSD provides ample storage and efficient data access, suitable for all user needs. Connectivity options include USB 3.0 and USB-C ports, alongside a headphone/microphone combo jack, allowing for seamless peripheral integration and usage.
- Cut the clutter
Narrow bezels on four sides give the IdeaPad Flex laptop a stylish, contemporary look. They also give you more screen real estate to focus your concentration and help you get the most out of the display. - Privacy at your fingertips
A physical shutter on the webcam ensures you keep out unwanted attention when you are concerned about your privacy. Use the fingerprint reader for a quick and secure way to log in. - Real flexibility, real freedom
Engineered to fold 360° from laptop to tablet, the IdeaPad Flex gives you the flexibility to use it in different modes to best suit your needs. Thanks to extras like Wi-Fi 6 and long battery life, you can count on this convertible over the long haul.