Galaxy VS UPS 10kW 400V, 1 battery String 7 Ah
Part# GVSUPS10KB2HS
EAN:5705154232714
Schneider Electric Galaxy VS GVSUPS10KB2HS - UPS - AC 380/400/415 V - 10 kW - 10000 VA - 3-phase - 7 Ah - Ethernet - white, RAL 9003 - with Start-Up Service 5X8
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Schneider Electric Galaxy VS GVSUPS10KB2HS - UPS - 10 kW - 10000 VA |
| Manufacturer Warranty | 1-year warranty |
| Dimensions (WxDxH) | 33.3 cm x 84.7 cm x 148.5 cm |
| Weight | 245 kg |
| Networking | Ethernet |
| Device Type | UPS - external |
| Battery | Lead Acid expandable - 7 Ah |
| Input Voltage | AC 380/400/415 V |
| Output Voltage | AC 380/400/415 V ± 1% |
| Colour | White, RAL 9003 |
| Included Accessories | Dust filter |
| Input Wiring | 3-phase |
| Bundled Services | Start-Up Service 5X8 |
| Power Capacity | 10 kW / 10000 VA |
| Input Connectors | Hardwire 4-wire (3PH + G), hardwire 5-wire (3PH + N + G) |
General features
| Device Type | UPS - external |
| Bundled Services | Start-Up Service 5X8 |
| Colour | White, RAL 9003 |
Porte
| Interfaces | Management (Ethernet) - RJ-45 |
| Expansion Slots | 1 (free) x SmartSlot |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 1 year - on-site |
Network
| Remote Management Interface | Ethernet |
Compliance
| Included Accessories | Dust filter |
| Features | Built-in static bypass, audible alarm, Parallel Capability, 4.3" touch screen LCD display |
| Compliant Standards | IP20, CSA C22.2 No. 107.3, EN 62040-1, IEC 62040-1, EN 62040-2, IEC 62040-2, EN 62040-3, IEC 62040-3, IEC 60721-4-2, UL 1778 5th edition |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Humidity Range Operating | 0 - 95% (non-condensing) |
| Sound Emission | 55 dB |
Battery
| Type | Expandable |
| Technology | Lead Acid |
| Voltage Provided | 480 V |
| Capacity | 7 Ah |
Capacity
| UPS Technology | On-line |
| Input Voltage | AC 380/400/415 V |
| Input Voltage Range | AC 340 - 460 V |
| Frequency Provided | 50/60 Hz |
| Input Voltage Margin | ± 15% |
| Input Wiring | 3-phase |
| Frequency Required | 40 - 70 Hz |
| Input Connectors | Hardwire 4-wire (3PH + G), hardwire 5-wire (3PH + N + G) |
| Output Voltage | AC 380/400/415 V ± 1% - 50/60 Hz |
| Max Electric Current | 18 A |
| Power Capacity | 10 kW / 10000 VA |
| Output Waveform | Sinewave |
| Efficiency | 99% Eco mode, 99% ECOnversion mode, 97% double conversion mode, 92.8% at 25% Load, 95.4% at 50% Load, 96.2% at 75% Load, 96.5% at 100% Load |
| Power Factor (PF) | 0.99 |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 1 % |
Physical dimensions
| Width | 33.3 cm |
| Depth | 84.7 cm |
| Height | 148.5 cm |
| Weight | 245 kg |
Shipping dimensions
| Shipping Width | 64 cm |
| Shipping Depth | 99 cm |
| Shipping Height | 169 cm |
| Shipping Weight | 270 kg |
Specifications
Highly efficient, easy-to-deploy 10kW, 400V 3-phase UPS that brings best-in-class power protection and low total cost of ownership to edge, small and medium data centers, as well as to critical infrastructure in commercial and industrial applications. Includes 5x8 start-up service and 1 smart high-capacity modular battery string, expandable to 2 strings for extended runtime.
- Efficient power management
With efficiencies up to 97% in double conversion mode and 99% in ECOnversion and Eco modes, the Schneider Electric Galaxy VS maximizes operational cost savings without compromising performance. Its ability to adapt between 92.8% and 96.5% efficiency at varying loads ensures optimal power usage. - Advanced connectivity
Equipped with an RJ-45 management (Ethernet) interface, the Galaxy VS offers robust networking capabilities. This feature allows for seamless integration into existing network infrastructures, enabling efficient remote management and monitoring. - Comprehensive protection
The Galaxy VS is designed to safeguard critical equipment with its built-in static bypass, audible alarm, and a power factor of 0.99. It ensures a consistent supply of power with a total harmonic distortion of just 1%, delivering clean and reliable energy. - Versatile installation
Featuring both hardwire 4-wire (3PH + G) and hardwire 5-wire (3PH + N + G) input connector types, along with a 3-phase input wiring system, the Galaxy VS offers flexible installation options to meet diverse electrical infrastructure needs. - User-friendly interface
The 4.3" touchscreen LCD display provides an intuitive user interface for easy management and monitoring of the UPS system. This feature enhances usability and allows for quick access to system metrics and settings.